Kromě obrovského množství slimáků se zdá, že teplé počasí přálo i potkanům. V některých místech, třeba též v Holoubkově, by mohli vyprá- vět. Byť o žádnou kalamitu, až na ty žrouty zeleně, zatím ne- jde. O nepříjemné soužití ano.

„Do suterénu našeho paneláku mě už nikdo nedostane. Město k nám nastěhovalo nové nájem-níky a v pytlích, které mají ve sklepě, to jen šustí. Na souseda se zase potkan díval z trubek pod stropem. Další je viděli i jinde. Dolů už ani nepáchnu," konstatovala Alena Veselá z jednoho domu na Jižním předměstí. Dlužno říci, že v objektu se už nějaký čas držel i zápach a předevčírem tam pracovník pověřený správcem bytového fondu Rokycan objevili mrtvého potkana.

„Poslední plošnou deratizaci objednával městský úřad na jaře," informoval vedoucí odboru rozvoje města Jiří Hlad. Zahrnovala též kanalizaci. Teď už akci bude zajišťovat jen pro své nemovitosti. Pro kanalizační síť provozovatel další kolo deratizace plánuje na podzim," konstatoval Hlad.

„O ojedinělých výskytech potkanů víme, ale žádný jejich velký atak se nekoná. Povinnost objednat si v případě potřeby deratizaci má každá fyzická nebo právnická osoba, která je majitelem objektů i dalších nemovitostí. Veřejná prostranství jsou záležitostí města," informovala epidemi-oložka Mária Spáčilová z ro- kycanského pracoviště krajské hygienické stanice. Pokud tedy někdo nahlásí přemnožení nepříjemných ´spolubyd- lících´, majitel objektu se musí se záležitostí vypořádat.

Více v dnešním vydání.