„Provoz je omezen v areálu Špičák a pak je uzavřen Pancíř kvůli pádům stromů, kde probíhá i likvidace noční kalamity. V noci nešel proud, foukal silný nárazový vítr. Během noci došlo i k dalšímu oteplení, celou noc pršelo, na hřebene padal mokrý sníh, takže to na stromech ještě víc ztěžklo. Stromy padají vlastní vahou nebo kvůli silnému větru. Už v neděli jsme vydávali upozornění, že nedoporučujeme běžkařům, aby se vydávali do volného terénu, především v lesním porostu,“ řekl náčelník Horské služba Šumava Michal Janďura.

Vlak najel u Hojsovy Stráže do stromu.Zdroj: HZS

Velké problémy jsou ale i na silnicích, na které padají stromy. Během neděle vyjížděli hasiči na silnici první třídy Klatovy, Čachrov, Železná Ruda či na silnici vedoucí do Klatov přes Hojsovu Stráž, kde padaly desítky stromů. „Silnice byly neprůjezdné i několik desítek minut. Bohužel tahle situace může nastávat dál, protože stromy jsou stále hodně těžké. Lidé by měli sledovat předpověď a i výstrahy. Během dopoledne jdeme zjistit škody na turistických cestách, musíme je zprůchodnit, alespoň ty páteřní. Nadále budeme monitorovat situaci,“ dodal Janďura.

Stromy padají i na Prášilsku, Čachrovsku a mnohdy i v nižších polohách.

V neděli ráno došlo u Hojsovy Stráže také k nehodě vlaku, který narazil do spadlého stromu. „Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Ve vlaku cestoval jen jeden cestující. Vlak byl poškozen jen lehce,“ uvedl krajský mluvčí hasičů Petr Poncar.

V současné době jsou všechny tratě průjezdné, jak sdělil za Správu železničních dopravních cest mluvčí Marek Illiaš.