V chrámu Nejsvětější Trojice v Rokycanech dnes zazní zpěvy a zavládne slavnostní nálada štědrovečerní mše.

Dětem z rodin s pravoslavným vyznáním mohou navíc kamarádi závidět. Dostanou znova dárky. Opětně k nim totiž zavítá Ježíšek.

Pravoslavní se řídí dvěma kalendáři. Část z nich starším, juliánským. Další ale už jako většina ostatních lidí novějším gregoriánským, který zohlednil korekci přestupnosti. Tím se časově rozcházejí.

Vzhledem k tomu, že rokycanská pravoslavná farnost sdružuje věřící řídící se podle obou, po 24. prosinci je tak 6. leden dalším Štědrým dnem. Vzhledem k tomu třeba v rodině Petrar dostávají holčičky dárky v obou případech. Jak poprvé, stejně jako jejich čeští vrstevníci, tak zároveň s mnohými dalšími dětmi z farnosti nyní. Obě malé slečny jsou na tom ale ještě lépe, vzhledem k tradici jolky, kdy se lidé obdarovávají koncem roku, na tom vydělaly do třetice.

Nynější štědrovečerní mše ale nebude tak velká. Spousta našich farníků se rozjela za rodinami do starých vlastí. Jsme mezinárodním společenstvím. Vedle Čechů tu máme spoustu Rumunů, Moldavanů a Ukrajinců, ale i Srbů a uvítali jsme také Syřany," uvedl kněz David Dudáš. Mnozí z nich se navrátí až koncem měsíce. Kromě toho nás zasáhla chřipková epidemie. Bohoslužba bude proto tentokrát komornější. I když si ji na druhou stranu nenechá ujít ani řada věřících z Hořovicka či Klatovska. Ti všichni k nám patří," dodal Dudáš.

Zajímavé je, že podle byzantského měření času, které pravoslavní uznávají, další den začíná po západu slunce, proto Štědrý večer slaví už šestého. „V průběhu naší bohoslužby určitě upoutá i jedna větší odlišnost, jíž je opakující se oslavný hymnus. Tři mudrci králové jako symbol pohanského světa v něm zdůrazňují, že dříve se lidé klaněli hvězdám a nyní Kristovi, protože je sluncem spravedlnosti a pravdy," přiblížil Dudáš. Další sváteční bohoslužby se uskuteční zítra a v neděli ráno.

Zbytek ledna je v pravoslavném světě rovněž ve znamení zajímavých zvyků. Kněz podle obyčeje světí v příbytcích vodu, ale také byty a domy samotné.