Deník zjistil, že než s autem vyrazíte na přezutí, vyplatí se obvolat pár pneuservisů a zeptat se, kolik korun zaplatíte za výměnu kol, uskladnění pneumatik přes zimu, zda je nutné se dopředu objednávat a jestli obchodníci dají slevu za namontování kol, když si je od nich koupíte.

Kdo má zimní i letní gumy na discích, zaplatí za návštěvu pneuservisu čtyři až pět stovek i s vyvážením a dohuštěním kol. Kdo má jen jednu sadu ráfků a musí z nich gumy nechat sundat, vyjde ho příprava na zimu až na zhruba dvojnásobnou částku.

Některé pneuservisy odbavují i bez předchozího objednání. „Neobjednáváme, kdo přijede první, je první, kdo druhý, je druhý," řekl Václav Franěk z plzeňského pneuservisu.

Také Pneu Nahodil z Plzně přezouvá gumy pouze bez předchozího zavolání. Většina obchodníků ale doporučuje objednat se a někteří bez předchozí domluvy zákazníky odmítají. Hlavní nápor očekávají provozovny příští týden. Už v polovině tohoto týdne přijímaly objednávky na ten následující. Až do 1. listopadu máme plno, zněla nejčastější odpověď. Pneuservis Josef Drnec má obsazené termíny až do 8. listopadu.

Sleva za nákup gum

Přezutí trvá přibližně půl hodiny a většina pneuservisů myslí na komfort klientů. Je možné vypít kávu nebo přečíst noviny a časopisy.

Pneuservisy si předcházejí klienty i slevami při koupi zimních gum. Za jejich namontování pak ušetříte dvacet procent někde dokonce polovinu, záleží na dohodě s prodejcem. Pneuservis Romino car obuje pneumatiky bez disků za 920 korun, když si od firmy pořídíte gumy, vyjde nazutí na pětistovku.

Na zimu se kromě pneuservisů a řidičů připravují cestáři. Ve skladech je připraveno 23 tisíc tun soli a 27 tisíc tun kamenné drti. Do terénů může vyjet 138 sypačů s pluhem, 14 sněhových fréz a desítky vozů ostatní techniky. Nejrizikovější jsou výše položená místa severního Plzeňska a Brd. „Z hlediska zimní údržby nám dává nejvíce zabrat okolí Míšova, Kasejovic, Smolivce, Bezvěrova a Manětínsko," vyjmenoval dispečer SÚS Jiří Slapnička.

Policejní mluvčí Josef Aubrecht uvedl, že na silnici u Bezvěrova se často tvoří sněhové jazyky a náledí. Rizikové místo je i za Losinou u odbočky na Nezvěstice.