V chrámu před dvěma roky objevila výjimečnou sochu Panny Marie a nechala ji zrestaurovat. V pátek při Noci kostelů bude dílo vysvěceno.

Při běžném úklidu si žena všimla zvláštnosti. „Matka, které leží v klíně Ježíš sňatý z kříže, drží v pravé ruce žezlo, což mi přišlo opravdu divné,“ řekla. Protože pracuje jako kunsthistorička, začala pietu zkoumat. Zjistila, že v ramenou a loktech má socha Panny Marie klouby. „S rukama se tedy dá otáčet. Matka může Krista držet v několika polohách, jeho tělo se dá zcela odebrat,“ popsala.

Kunsthistorička předpokládá, že při různých příležitostech věřící oblékali sochu do odlišných rouch. „Dokonce si myslím, že na Vánoce držela Spasitelova matka dítě. Variabilita rukou by to umožňovala,“ doplnila žena, jež pracuje v Národním památkovém ústavu v Praze a v Rabštejně nad Střelou má chalupu.

Nakonec se ukázalo, že zhruba metr vysoké dílo není sádrové, jak se předpokládalo, nýbrž dřevěné. „Pochází zřejmě z počátku 17. století. Socha se na severní Plzeňsko možná dostala díky rodu Pöttingů, kteří si ji mohli přivézt ze Španělska. Jde pouze o hypotézu, kterou zatím nemám vědecky ověřenou,“ zdůraznila Klára Vaňáková.

Vzácný kousek dala zrestaurovat. Práce se ujala Jana Peroutková. Po roce se obnovená socha vrátila do kostela Panny Marie Sedmibolestné. V pátek ve 20 hodin ji posvětí kněz Günther Ecklbauer.

Zdravotní stav desetileté Rozárky je teď stabilizovaný. Vážná diagnóza (tetrasomie chromozomu X), kterou trpí v ČR pouze tato dívenka, však vyžaduje intenzivní péči. „Někdy je to na dřeň, ale pak se dějí i krásné věci, jako třeba objevení této sochy,“ uzavřela matka.

Podle odbornice dílo koresponduje hned s několika důležitými křesťanskými svátky. „Kromě Velikonoc je to ještě slavnost Panny Marie Královny nebes, tomu by odpovídalo žezlo, které svírá v dlani,“ sdělila.