VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro Tesko na Americké se hledá nájemník

Plzeň - Amádeus Real střídá AMESIDE, firma s totožným vlastníkem. 

30.8.2017
SDÍLEJ:

Jedna z variant modelu možného zastavění území mezi Denisovým nábřežím, Sirkovou ulicí a Americkou ulicí v PlzniFoto: Deník / Veselá Dana

To, že obchodní dům Tesco na Americké třídě k 15. říjnu 2017 končí, ještě neznamená, že se v něm nebude prodávat dál.

Jeho nový majitel, společnost Amádeus Real, totiž zatím rozhodně nehodlá budovu někdejšího plzeňského Prioru, později KMartu a teď Teska bourat. Naopak hledá někoho, kdo by ve skoro padesát let starém objektu (Prior tu otevíral v roce 1968), dál provozoval obchod. „Chtěli bychom zde udržet alespoň dočasně prodejnu potravin. Jednáme o tom s několika potravinářskými řetězci, které o tyto prostory mají zájem,“ řekl Deníku mediální zástupce společnosti Amádeus Real Karel Samec.

Tesco už dříve deklarovalo, že se o zaměstnance postará, takže neskončí na pracovním úřadě. „Je to tak. Dostali jsme buď nabídku přejít do velkého Teska na Rokycanskou, nebo dobrovolně končíme s odstupným, což je můj případ,“ uvedla jedna z tamních dlouholetých prodavaček.

Jak dlouho může budova, která není v dobrém technickém stavu, ještě fungovat? „Aby mohla i v budoucnu plnit potřeby zákazníků, vyžadovala by výrazné investice,“ potvrdil mluvčí Teska Václav Koukolíček. A ty už nový majitel do stavby určitě posílat nebude, naopak budovu čeká v budoucnu demolice, stejně jako potkala nedaleký Dům kultury Inwest.

Jenže aktivity už nebude vyvíjet Amádeus Real, ale nástupnická společnost AMESIDE (Americká, Sirkova, Denisovo nábřeží). Pořád má stejného majitele Václava Klána a je součástí skupiny Amádeus Real, jen se novým jménem hodlá odstřihnout od neúspěšného projektu obchodního Corsa, který padl a Amádeus se teď s městem Plzní soudí za zmařený projekt a ušlý zisk o 1,8 miliardy korun. Poslední soudní verdikt přitom vyzněl příznivě pro Amádeus. Krajský soud totiž zrušil rozsudek okresního soudu, podle nějž město nemuselo společnosti za údajně zmařenou investici platit. Další soudní jednání budou pokračovat.

To, že s Corsem i jeho změněnou variantou je konec, potvrzuje technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). „Asi před měsícem stavební úřad zamítl žádost o územní rozhodnutí,“ uvedl Šindelář s tím, že jde o už o druhou žádost investora a upravený projekt, v němž se stáhl jen na své pozemky.
AMESIDE, nástupnická společnost po Amádeu, má sice pozemky po Inwestu a nyní i pod Teskem, jenže se musí řídit novým územním plánem i územní studií, kterou zpracoval Útvar koncepce a rozvoje. Zastupitelé města ji budou schvalovat v říjnu.

Regule se týkají celého bloku území včetně budovy krajské policie, lázní, polikliniky, území za bývalým Hamburkem i podchodu. Postavení obchodního monobloku je tu podle Šindeláře vyloučené. „Musí tam být minimálně dvě ulice široké 12 metrů, veřejná prostranství a zeleň,“ prohlásil Šindelář. Řekl, že AMESIDE musí začít v podstatě úplně od začátku.

Pavel Šindelář: Je tu velká příležitost pro lázně

Náměstek primátora Pavel Šindelář

Společnost Amádeus Real, která chtěla postavit v Plzni obchodní Corso a teď se s městem soudí o 1,8 miliardy, v Plzni končí. Přichází jiná firma, AMESIDE, ale se stejným majitelem. Co to znamená?
Myslím, že je to spojeno s tím, že projekt OC Corso je definitivně u konce. Před měsícem stavební úřad zamítl žádost o územní rozhodnutí, a to v případě už druhé žádosti a projektu, kdy se investor stáhl pouze na své pozemky. A žádal znova o vydání územního rozhodnutí. Ale protože projekt je v rozporu se současným územním plánem, stavební úřad tu žádost zamítl. Takže teď přichází nástupnická společnost po Amádeu, která je ale úplně na začátku. Musí se řídit novým územním plánem platným od 1. října 2016, který podmiňuje zastavění území územní studií. Zpracoval ji Útvar koncepce a rozvoje na základě zadání stavebního úřadu, který stanovil podmínky. Dnes je projednávaná se všemi dotčenými orgány, jejichž stanoviska bychom měli mít do konce srpna.

Co studie povolí?
Především neobsahuje jen území po Domu kultury Inwest a Tesca, ale celého bloku včetně budovy krajské policie, lázní, polikliniky, území u bývalého Hamburku, podchodu mezi Sirkovou a Americkou ulicí a také rohu u vlakového nádraží a bloku Americká, kde je možno zastavět špičku pozemku směrem k nádraží. Máme dva plastické modely,  které ukazují, jak by mohlo území v budoucnu vypadat. Zdůrazňuji ale, že jde jen o možnosti, které ukazují, že pokud by takto byl zastavěn zmíněný prostor, naplňoval by podmínky územní studie.

Na jednom z modelů jsou patrné hned u chodníku s Americkou dva obchodní objekty spojené průchozím skleněným atriem. Trochu to přece jen připomíná zamítnuté Corso.
Ne, model nemá už nic společného s původním Corsem. Je to návrh nové plzeňské čtvrti. Ve studii je prostorová regulace, která je postavená na průchodnosti území. Musí tam být zajištěna pěší prostupnost od lávky přes Radbuzu směrem k podchodu u nádraží a pěší propustnost ulicí U Lázní do téhož směru.

Takže nová čtvrť, jak vy říkáte, musí mít minimálně dvě ulice s dvěma chodníky.
Ano, ale klidně i víc. Ulice musí být široké minimálně 12 metrů s tím, že v některých místech musí být rozšířená až na 16 metrů. Požadujeme tu také zakomponovat veřejná prostranství a zeleň. 

Kolik procent z území může zabrat obchod nebo bydlení?
Územní plán vyžaduje polyfunkční zástavbu. V územní studii je to definováno tak, že blok větší než 4,5 tisíce čtverečních metrů musí být polyfunkční. To znamená, že musí mít minimálně tři funkce, z nichž ta dominantní nesmí přesahovat 60% a ty další dvě nesmí mít méně než 15%. Současně podmínka územní studie je taková, že v celém území budou začleněny funkce jako byty, administrativa, obchod a služby.

Přece jen na jednom z modelů to prostě vypadá jako dvě velké obchodní plochy se skleněným průchodem.
Umožňujeme propojení dvou bloků prostorem, kde je řízená filtrace vzduchu. Nicméně takovýto blok by měl více než 4,5 tisíce metru a musel by zahrnovat minimálně tři funkce. Ani jedna z nich by nesměla přesáhnout 60%, takže ani obchodní plochy ne.

Aby to nedopadlo jako v Plaze, kde bylo podmínkou města, že tam musí být kulturní nebo sportovní část a dnes je z toho největší kasino v Plzni.
U Plazy to bylo jinak, tam byly podmínky 60% obchod a 40% zábava. Ale my teď řešíme jiný projekt, ne Plazu.

Územní studie zahrnuje, jak jste řekl, také území policejní budovy v Nádražní ulici, lázně, polikliniku, část u Hamburku a vlakového nádraží. Co pro tyto budovy bude znamenat stanovení  nových regulí?
Myslím že konkrétně pro lázně je to velká příležitost. V okamžiku, kdy tady vznikne nová část centra Plzně, nový kus města, lázně získají úplně jinou hodnotu a věřím tomu, že najdou svoje využití.

Autor: Dana Veselá

30.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zpracovatelé ovoce, zeleniny a příbuzných produktů 81 Kč

Zpracovatelé ovoce, zeleniny a příbuzných produktů Výrobáři studené kuchyně - úterý a neděle. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 81 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Strašice č.p. 605, Požadavky: min. střední odborné vzdělání, potravinářský průkaz. Praxe v oboru gastronomie min. 2 roky, samostatnost. Zaměstnavatel bude požadovat výpis z rejstříku trestů. Pracovněprávní vztah na dohodu o provedení práce., Nabízíme: platové ohodnocení od 81,- do 100,- Kč/h., zkrácený úvazek 12 hod./týdně - úterý a neděle, Kontakt JEN elektronicky, životopisy zasílat pouze na e-mail: katerina.kurfirtova@imstavex.cz. Pracoviště: Imstavex s.r.o./ strašice -výrobna lahůdek, 338 45 Strašice. Informace: Kateřina Kurfiřtová, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 15 800 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže, plastu a papíru Obsluha strojů na výrobu, zpracování výrobků z pryže, plastu - operátor výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15800 kč. Volných pracovních míst: 16. Poznámka: Krátkodobé zaměstnání , Kontakt: Lidiya Kutsyn, tel. 776 827 365. Pracoviště: Shield service s.r.o.,/ hutchinson s.r.o., Klostermannova, č.p. 995, 337 01 Rokycany 1. Informace: Liliya Kutsyn, +420 776 827 365.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 40 000 Kč

Lékaři bez atestace (kromě oborů praktického lékařství) Lékař/lékařka oddělení léčebné rehabilitace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Rokycany, Voldušská č.p. 750, Požadujeme: uchazeči musí splňovat požadavky zákona č. 95/2004 v platném znění, Obor vzdělání lékařské fakulta - všeobecné lékařství, dále požadujeme dokončený kmen v některém z následujících oborů: chirurgie, dětské lékařství, vnitřní lékařství, neurologie, ortopedie, Nabízíme: platové ohodnocení od 40.000,- Kč/měs., pracovní poměr - zástup za PN a mateřskou dovolenou , Kontakt telefonicky nebo e-mailem: MUDr. Hana Weisová vedoucí lékařka, tel.: 371 762 286/287, e-mail: hana.weisova@rokycany.nemocnicepk.cz. Pracoviště: Rokycanská nemocnice, a.s., Voldušská, č.p. 750, 337 01 Rokycany 1. Informace: MUDr. Hana Weisová vedoucí lékařka, +420 371 762 286/287.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 16 400 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce: Za Dráhou č.p. 680, Mýto, Náplň práce: zednické práce, Požadujeme: základní vzdělání, ŘP skup. B výhodou, spolehlivost, flexibilita, Nabízíme: platové ohodnoceí od 16.400,- Kč , Kontakt: p. Tomáš Chvojan, tel.: 724 440 380 - prvotně telefonicky domluvit schůzku. Pracoviště: Bagger, k.s. - pracoviště mýto, Za dráhou, č.p. 680, 338 05 Mýto v Čechách. Informace: Tomáš Chvojan, +420 724 440 380.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zrakově postižení jsou mistry republiky

Brazilská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
10

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Stupenští i radničtí školáci se starali o atmosféru

Stupno – Zašlou slávu národní házené v obci v pátek oprášili účastníci mistrovství republiky v kategorii dorostenců.

Továrna, ve které přišel Vietnamec o ruku, je opuštěná, tvrdí místní

Blovice – Vietnamec, kterého ve středu večer objevili svědci na Klatovské třídě v Plzni s amputovanou pravou rukou v zápěstí, přišel k úrazu v blovické továrně nedaleko nádraží.

FOTO: Osecké benjamínky zaujal v kravíně Blesk

Osek – Nevšední exkurzi v areálu Osecké zemědělské a obchodní společnosti Osek absolvovaly včera děti ze zdejší mateřinky. Předškoláci se seznámili především s živočišnou výrobou, zaměřenou na chov mléčného a masného skotu.

Cyklostezku u Rokycan zaštítí mikroregion

Rokycany – Zástupci obcí z mikroregionu Horní Berounka, povodí Klabavy se včera sešli v Rokycanech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT