Padesátitisícovou dotaci pro Městskou charitu Plzeň schválilo plzeňské zastupitelstvo. Peníze budou využity pro projekt na pomoc bezdomovcům nazvaný „Nezmrznou“, který vznikl z iniciativy magistrátního odboru sociálních služeb.

„Primárním účelem poskytnuté dotace je zajistit v zimních měsících ubytování pro zájemce o nocleh, které by kvůli nedostatku míst nemohl Domov sv. Františka přijmout,“ vysvětlila náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí Eliška Bartáková.

K řešení problému bezdomovectví ve městě přispívá Plzeň od roku 2012 každoročně částkou 50 tisíc korun Domovu sv. Františka. Tento azylový dům funguje pod záštitou Městské charity Plzeň.

„Domov sv. Františka má kapacitu 46 míst a díky dotaci se kapacita muže zvýšit až na 56 míst. Pokud bude kvůli velké zimě více zájemců, nabídne Domov dalším 24 lidem místo lůžka alespoň takzvanou teplou židli,“dodala náměstkyně. Může se stát, že bude mírná zima v tom případě se příspěvek podle smluvního ujednání využije jiným způsobem. Poslouží například k nákupu testů na drogy nebo různých užitečných věcí, jako jsou skříňky na osobní potřeby.

Domov sv. Františka je jediným zařízením toho typu v Plzni. Poskytuje komplexní sociální služby lidem bez domova. Nabízí sociální poradenství, poskytuje lékařskou péči, dále zajišťuje materiální pomoc ve formě přikrývek, hygienických potřeb, malého množství potravin v akutní krizové situaci a podobně.

Kristýna Žítková