Petr Kindl (43) z Plzeňska, který se na veřejnosti producíroval v tričku s nacistickým pohlavárem Rudolfem Hessem, půjde do vězení. Rozhodl o tom Krajský soud v Plzni, jenž zrušil rozsudek Okresního soudu Plzeň – město, který obžalovaného potrestal obecně prospěšnými pracemi.

Kindl si podle svých slov koupil tričko s významným představitelem nacismu asi před 17 lety v Německu na výroční akci Rudolfa Hesse. Jde podle něj o mučedníka, který se postavil proti nacismu. Tričko si oblékl vloni v srpnu a vydal se s ním na shromáždění s názvem „Za tradiční rodinu, bezpečnou Plzeň a hrdý národ“, jehož cílem byl protest proti pochodu, v němž se sešli lesbičky, gayové, bisexuálové, trans-gender osoby a jejich příznivci. „Chtěl jsem provokovat,“ uvedl Kindl, který měl na akci zvednout pravou ruku a zakřičet „Viktoria“. V době zadržení byl opilý, dechová zkouška prokázala 3,29 promile.

Kindlovi, který byl v minulosti už několikrát soudně trestán, uložil prvoinstanční soud za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka a za výtržnictví úhrnný trest obecně prospěšných prací ve výměře 300 hodin. Státu zároveň propadlo tričko s Hessem. Odvolací krajský soud ale došel k závěru, že je trest mírný, a zpřísnil ho. Kindl přišel nejen o tričko, ale i o svobodu. „Obžalovaný byl odsouzen k úhrnnému trestu odnětí svobody v trvání šesti měsíců, pro jehož výkon se zařazuje do věznice s ostrahou,“ informovala mluvčí soudu Lucie Jíchová.

Není to první trest, který padl v souvislosti s protesty proti pochodu Pilsen Pride. Romana F. z Prahy, která měla na sobě tričko s názvem neonacistické skupiny Skrewdriver a na těle tetování odkazující na nacistickou ideologii, byla letos v květnu odsouzena k trestu odnětí svobody v trvání deseti měsíců, který byl podmíněně odložen na zkušební dobu 24 měsíců. Také přišla o tričko.