„Zde už bohužel poněkud zaostáváme," říká lékař Onkologické kliniky FN Plzeň Tomáš Svoboda, který v rámci přednášky týkající se prevence rakoviny prsu představí poslední výsledky screeningového programu zabývajícího se tímto nejčastějším nádorovým onemocněním u žen.

Mluvit se hodně bude i o prevenci. Právě včasné odhalení onemocnění je totiž pro uzdravení klíčové. „Lidé jsou velmi pasivní v přístupu ke svému zdraví, nechodí na preventivní prohlídky a stále čekají, až je lékař pozve. To je chyba," říká lékařka Daniela Fránová, podle níž se Západočeši ve své pasivitě vymykají celostátnímu průměru. Všem, kterým není jejich zdraví lhostejné, se proto rozhodla podat pomocnou ruku cyklem přednášek Prevence pro zdraví. Ta nejbližší na téma rakovina prsu se koná už v pondělí v Měšťanské besedě.

Odpovědět příchozím na otázky bude připraven nejen onkolog Svoboda, ale také Marcela Špánková z Mamma Help Centra Plzeň, které pomáhá ženám s rakovinou i těm, které se o nemoci chtějí dozvědět více. „Obrací se na nás třeba ženy, které si našly bulku v prsu, a nevědí, kam jít, ale i rodinní příslušníci, kteří chtějí vědět, jak mohou pomoci, nebo jak se mají chovat," říká Špánková, podle níž je velký přínos centra v tom, že v něm pracují ženy, které nemoc samy prodělaly.

Přestože v případě rakoviny prsu není moc možností, jak onemocnění předcházet, existují vhodné způsoby, jak nemoc včas odhalit. Čím dříve se tak stane, tím se zvyšuje šance na úplné vyléčení. Ženy starší 45 let by každé dva roky měly podstoupit screeningové vyšetření.

„Pokud by se jej účastnil vysoký počet žen, byla by takto odhalena většina nádorů. Díky časnější diagnostice by byla veškerá léčby tohoto onemocnění jednodušší a větší část žen by mohla být kompletně a trvale vyléčena," říká Svoboda. I proto vítá připravované pozvánky na mammografické vyšetření doručované přímo domů. Doporučení na vyšetření si nyní ženy mohou vyžádat u svého praktického lékaře nebo gynekologa.

Všechny ženy by bez rozdílu věku by pak měly provádět samovyšetření prsu. Možnost, jak se mu naučit budou mít i na chystané přednášce. „K dispozici máme dva silokonové modely. Jeden znázorňuje prsa zdravá, druhá s kuličkami ta nemocná," říká Špánková, která osvětu šíří už i mezi studentkami středních škol. Vhodná doba začít se starat o svá prsa je totiž už mezi šestnáctým a osmnáctým rokem.

Přednáška podle Fránové není určená jen ženám, ale i mužům. Jednak proto, že rakovina prsu není ryze ženským onemocněním, ale také proto, že v někerých rodinách je to právě muž, který ženu přiměje jít na vyšetření. Přednášky za účasti odborníků lékařka pořádá hlavně kvůli tomu, že mnoho informací, kolujících například na internetu, pochází z neznámých zdrojů, proto si zve jako hosty odborníky ve svém oboru.

Přednáška o rakovině prsu

Jak pomoci ženám, aby prsa zůstala zdravá?
Kdy: pondělí 11. února 
(18:00 – 20:00 hod)
Kde: Měšťanská beseda
Hosté: lékař Onkologické kliniky FN Plzeň Tomáš Svoboda a koordinátorka Mamma Help Centra Marcela Špánková
Vstupné 80 Kč