V řadě míst toto léto vysychaly soukromé studny. Do takových hloubek, aby se dostaly na úroveň vydatných spodních vod, nezasahují. Se situací se potýkali třeba i leckteří v Rakové.

„Vypověděla tu už leckterá studna, mohu potvrdit, že i vlastní jsem měl doma skoro prázdnou. Ale celkově jsme jako jedna z mála obcí vodou výborně zabezpečení. Vodojem máme pořád plný. V nádržích, o stavu jejichž hladiny jsme průběžně zpravování přes GMS bránu, je neustále sto kubíků vody. Investice, které jsme do systému vodního zabezpečení obce vložili, se začínají zúročovat," konstatoval spokojeně starosta František Bůcha.

Dění související se zabezpečením Rakové vodou se táhne posledními šesti roky. Vzniklý okruh je nyní napájený ze dvou vydatných vrtů. Jeden je 85 metrů hluboký, ten vyšel i se zařízením na 450 tisíc. Druhý dosahuje do 48 metrů a pořídili ho asi za 250 tisíc. „I ten osmačtyřicetimetrový je neustále plný, kropíme z něj třeba také hřiště a problém s vodou nepociťujeme," demonstroval vydatnost starosta. Spokojenost vyjádřil i s kvalitou vody obou pramenů. Nic jí neschází ani nepřebývá, chemicky do ní není třeba vůbec zasahovat. Zbývá tedy jen dostát zákonem stanoveným ošetřením.

V případě, že majitelům dojde voda ve studních, přepnou na obecní vodovod a platí 20 Kč za kubík. „Ve spotřebě nejsou lidé ničím limitovaní, omezení jsme vydávat ještě nemuseli," informoval Bůcha.

S opačným problémem se potýkali třeba v Oseku a Volduchách. Jakmile s horky začalo větší napouštění bazénů a stoupla i další spotřeba vody, zdroje nezvládaly vodovod spo- lečný oběma místům dostateč-ně zásobovat „Jak náš, tak osec- ký úřad vyhlásil zákaz používání pitné vody pro napouštění bazénů a jiné plýtvání," uvedl místostarosta Pavel Šnajdr. Výrazně vyšší spotřebu byli zastupitelé rozhodnutí nechat splatit o sto procent zvýšenou taxou. „Lidé si to vzali k srdci a zmírnili i zalévání. Situace se ustálila ale vážné to určitě bylo. Ještě, že zapršelo, mohly by nastat další problémy," dodal Šnajdr.

Více v dnešním vydání.