Na první pohled vypadá 58letý Jan U. z Klatovska jako nenápadný strejda. Jen málokdo by hádal, že má za sebou více než 25 soudních trestů a že důvěrně zná nejen česká vězení, ale i ta na Slovensku či v Německu.

Jde navíc o člověka, který se snaží policistům uprchnout za každou cenu. V minulosti se pokusil utéci z policejní služebny ve Strakonicích, při skoku z druhého patra si ale roztříštil patu. Za sebou má i dramatické automobilové honičky s policií. Tu poslední teď v neděli.

Nezastavily ho prostřílené pneumatiky ani několik policejních zátarasů. Při útěku z jižních do západních Čech navíc hned několikrát najížděl na policisty.

Vše začalo v neděli odpoledne v jihočeských Katovicích, kde chtěla zastavit hlídka VW Golf, na kterém byly osazeny kradené registrační značky a jehož řidič byl podezřelý z majetkové trestné činnosti. Muž za volantem ale začal ujíždět směrem na Kašperskohorsko. Pronásledovali ho proto policisté z Jihočeského i Plzeňského kraje. Použili varovný výstřel a dvakrát mu zatarasili cestu služebním vozidlem, vše ale marně.

„Řidič nerespektoval ani jeden z pokynů k zastavení a pokračoval dál ve své riskantní jízdě až do obce Bukovník, kde vjel do slepé uličky,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hokrová. Dodala, že řidič se nechtěl vzdát, otočil vozidlo a při výjezdu ohrozil policisty, kteří se ho opětovně snažili zastavit.

„Šofér s vozem najel na policejní hlídku, která v poslední chvíli musela uskočit. Následně policisté použili služební zbraň a snažili se průstřelem pneumatik ukončit jízdu. I přesto řidič dále ujížděl směrem k obci Damětice, kde byl vytvořen policisty zátaras, který se snažil šofér riskantním způsobem s vozidlem prorazit a policisty opět ohrozil na životě,“ doplnila Hokrová.

Kriminálník odstavil vůz ve Frymburku a dál prchal po svých, ale to byla jeho labutí píseň. Záhy byl zadržen sušickou a kašperskohorskou policejní hlídkou. „Pokud vím, chytili ho v obecním lese u vesnice,“ řekl starosta Frymburku David Šíma.

Policisté Jana U. eskortovali do policejní cely. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů násilí proti úřední osobě a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,“ uvedla Dana Ladmanová z klatovské policie.

O vazbě by měl klatovský soud rozhodnout v úterý. Za najíždění na policisty může Jan U. dostat až šestiletý trest.