Projít včera dopoledne na chodníku před rokycanskou sokolovnou byl nadlidský úkol. U vchodu do objektu se totiž tísnily desítky mladých lidí, kteří se budou za pár týdnů rozhodovat o budoucím povolání. Právě těm byl určený už jedenáctý ročník Akademie řemesel.

Prestižní akci si nenechaly ujít domácí ani přespolní střední školy nebo firmy: „Vzdělávacích zařízení je tu dvacet. K tomu ale musím připočítat zástupce deseti společností, které v okrese působí. Například Borgers, Strojírnu Tyc atd.," uvedla Andrea Štochlová z kontaktního místa Úřadu práce v Rokycanech.

Nynější deváťáci se během dopoledních hodin seznamovali se 77 obory činnosti. Lákaly praktické ukázky práce se dřevem, železem a u některých stánků to neodolatelně vonělo díky budoucím kuchařům. Do boje o své nástupce vytáhli vojáci! Nejprve se postarali o chvilkový dopravní kolaps, protože obří dělo s poetickým názvem Dana se na parkoviště vešlo jen stěží, ale odměnou jim byl obrovský zájem kluků, kteří zbraň prozkoumali důkladně.

Na pódiu velkého sálu se představily manekýnky z plzeňské školy. Vystřídali je vyznavači bojových umění a ukázky pokračovaly i odpoledne. První patro bylo pro změnu vyhrazené doprovodnému programu. Vystoupil tu zástupce Asociace malých a středních podniků i živnostníků, hovořila Eva Koutská ze SŠ Jeřabinová a mikrofonu se ujal i Václav Kubata z nadace Depositum Bonum.

Místostarosta okresního města Tomáš Rada byl úrovní expozice nadšený: „Město akci finančně podpořilo a vidím, že je to správný krok. Přitáhnout mladé lidi k řemeslu znamená pokračování pořekadla o zlatých českých ručičkách."