Radka Dlabalová (na snímku) je učitelkou rokycanské ZŠ Jižní předměstí. Má šmrnc a lásku svých svěřenců z 5. B. Nejen, že ji vybrali do soutěže Zlatý Ámos, ale také ji v rámci postupových kol podpořili tak, že se dostala mezi šestici finalistů.

Nyní už děti začínají mačkat palce zase. V pátek 24. března totiž jejich milovaná kantorka absolvuje rozhodující klání.

Všechno zpunktovala žákyně Anička Beranová. Viděla v televizi výzvu a zareagovala tím, že svou třídní přihlásila. Potom se s Johankou Kolářovou, Markétkou Hánělovou a Klárkou Aubrechtovou pustila do shánění potřebné stovky podpisů k delegačnímu archu.

ČTĚTE TAKÉ: Rokycanský lump vybílil autobusy

DÁREK K VÁNOCŮM

„Před Vánoci mi děti společně přinesly k podpisu přihlášku. To jsem koukala na dáreček…," usmívala se Dlabalová.

Regionální kola probíhala porůznu a rokycanská pedagožka se třemi zástupci třídy byla delegovaná do toho, které se uskutečnilo v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. „Sešlo se nás tam dvanáct a čtyři postoupili do semifinále," sdělila Dlabalová.

Do regionálního kola ji provázeli Veronika Šauerová, už zmíněná Johana a Filip Vičar. „Měli jsme během pěti minut paní učitelku představit a také zdůvodnit, proč jsme ji přihlásil," vyprávěla Veronika. „Udělali jsme to s humorem, takže se nám podařilo rozesmát porotu. Paní učitelka do toho nesměla zasahovat. Až později porota otázkami prověřovala, jak se navzájem známe," přidala se Johana.

„Semifinále se konalo v budově Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Sešlo se nás šestnáct a soutěžilo se bez účasti žáků," informovala učitelka. „Děti nás ale měly vybavit třemi předměty, které by dokumentovaly vzájemný vztah. Vybavily mě modelem speciálního telefonu značky Hruška, který jsem si nesla na zádech. Do něj jsem stáhla aplikace mapu místa, foto třídy coby puzzle a Zlatý seznam kontaktů na rodiče. Potom jsem měla dopis od dětí, jenž mi měl pomoci, a vybavily mě také lahví s vodou, abych ´přežila´. Z jedné strany to byla voda, z druhé ostřejší Hrušková. Podle naší Hrušky, kterou jsme konkurovali smartfonu Apple," vysvětlila Dlabalová.

Finále si nenechá ujít celá třída ani leckteří další. Už se chystají a agitují, aby známí jejich Radku zároveň podpořili na stránkách České televize, kde na Déčku probíhá hlasování o Ámose sympaťáka. S čím do Prahy ale tentokrát míří, si zatím nechali pro sebe.

ČTĚTE TAKÉ: Oslavenec Tomáš při sobotní akci nezapomněl na Tobiáše