Chirurgie Rokycanské nemocnice, a. s., jde s dobou. Na operaci kýl, jejichž počet se ročně pohybuje mezi třinácti až čtrnácti tisíci v celé republice, využívají v případě tříselných, a to jako jedni z prvních u nás, novou metodu. Úplnou prioritu pak mají v případě použití konkrétního komponentu.

„V loňském roce jsme na našem oddělení odoperovali 178 kýl, z toho tříselných jsme laparoskopickou metodou vyřešili třiapadesát," informoval přednosta oddělení Jiří Plecitý. Vysvětlil, že buď se kýly odstraňovaly klasickou operací, spojenou s plastikou stěny břišní, nebo laparoskopicky, s využitím síťky, která se v dutině břišní zafixovala.

„Pokud je možné využít laparoskopickou metodu, pak se jedná o minimálně invazivní zákrok. Bolestivost je pro pacienta výrazně menší, je tu i estetický efekt, protože se vlastně provádějí jen tři vpichy," vysvětloval. Provedení zákroku s sebou nese i zkrácení hospitalizace odpadá potřeba delšího upoutání na lůžko, a tím je možný i dřívější návrat k běžné činnosti.

„Laparoskopicky se tu tříselná kýla operuje už řadu let. Ale fixační síťku bylo zatím po vytvarování vždy třeba přichytit speciálními svorkami, aby se neshrnula a držela. Při jejím upevňování však hrozilo riziko v podobě zasažení větší cévy nebo nervu," objasňoval primář. Šetrnější k pacientovi a také lacinější je využití autoadhezivních sítěk. Opatřené jsou jakoby suchým zipem. Jím se přiloží na zeslabené místo břišní stěny, kterou pak fixují.

Více podrobností v dnešním vydání.