Otázka zda prodat, a případně za kolik, pozemek vnitrobloku mezi městskou zástavbou v ulici Pražská zaměstnala při posledním předprázdninovém rokování rokycanské zastupitele na dlouhé minuty. Bouřlivou debatu umocnilo i to, že zájemcem byl jeden z jejich středu, a zároveň radní, Kvido Kuželka. Dohromady ještě s faktem, že za zmíněnou lokalitu přišel proti záměru protestovat Pavel Manhart.

V radě žádost prošla s doporučením uhradit 500 Kč za metr čtvereční a povinností upravit zbývající pozemek pro práci zahradní techniky. Na možný problém s tím, že okolí domu by mělo patřit jednomu na úkor druhých," upozornil Jan Baloun. „Podobný případ se tu před lety vyskytl a důsledky se řešily až do letoška," připomněl. Navrhoval proto variantu s vynecháním alespoň dvou metrů pozemku kolem sousedního domu. „Každý z nás, kdo o něco požádá, je v jiné roli než druzí občané," konstatoval poté zastupitel Luděk Sefzig a zajímal se, zda o záměru vědí všichni obyvatelé domu. Připomněl rovněž, že při tom samém rokování přítomní schválili odprodej pozemku v zátopové zóně za 1500 za čtvereční metr a teď by se prodávalo za 500 Kč v centru. K požadavku dodržení stejného metru se přidali i další. Zastupitelce Zdeňce Liškové navíc vadilo, že město se ve středu zbavuje zelených ploch, scelených předky, když přitom nemusí.

„Asi se nic nestane, když nebudu moci pozemek koupit. Chtěl jsem ho oplotit, aby se od domu neztrácely věci. Střet zájmů v tom v žádném případě nevidím a pokud jde o těch pět set za metr, za tolik se tu pozemky vnitrobloků lidem prodávaly," zdůraznil Kuželka.

Na otázku zastupitele Stanislava Sudy, zda záměr odkoupení pozemku byl konzultovaný i s vedlejší bytovkou, vedoucí odboru rozvoje města Jiří Hlad sdělil, že ti o koupi neuvažují, chtěli zápůjčku.

Ovšem právě z tohoto domu přišel na zastupitelstvo už zmiňovaný Manhart s dotazem, co je v areálu přípustné postavit. „Psal jsem několik e-mailů a žádal o sdělení, až do dneška ale nikdo s informacemi nechtěl mít moc co do činění," podotkl. Odmítal se smířit s představou, že by na dnes volném prostranství vyrostly garáže. „Ještě tam ani nestojí a už je pak Kuželka nabízí sousedům," rozčiloval se. Tvrzení o garážích však žadatel o koupi označil za holý nesmysl a trval na cíli, jímž je oplocení místa.

Pokračování ve středečním vydání Rokycanského deníku.