Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rokycanští volili piráty

Rokycany - V modelové situaci studenti starší 15 let vybírali ze 17 stran

22.9.2016
SDÍLEJ:

STUDENTSKÉ VOLBY 2016 se týkaly i žáků Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany. V té před volební komisi, ve složení Jakub Roll, Petra Koucká, Pavlína Přibylová (na sním- ku vlevo), a dohlížející garantku Hanu Kopovou (učitelka) předstoupili i Jakub DuFoto: Foto: Deník/Božena Šopejstalová

V Gymnáziu a Střední odborné škole (SOŠ) Rokycany dnes zájemci star-ší 15 let absolvovali Student-ské volby 2016. Nejednalo se však o vytváření nějakého mladého parlamentu, žáci si mohli vyzkoušet, jak to chodí u skutečných voleb.

V SOŠ jsme zastihli tříčlen- nou volební komisi ve složení Jakub Roll, Petra Koucká, Pavlína Přibylová (třeťáci oboru ekonomické lyceum) a coby garanta pedagožku Hanu Kopovou. „Paní učitel-ka nám nabídla účast v projektu a třída nás tři vybrala do komise," prozradila Pavlína. Petra sdělila, že týden před akcí vyvěsili plakáty a obešli třídy s informacemi o volbách. „Diskutovali jsme o smyslu zapojení se do jejich systému a vysvětlovali, proč se akce koná," dodala. „Kluci si pak vzali na starost přizpůsobení třídy volebnímu aktu, včetně přípravy plenty, děvčata zase měla na starosti nazdobení místnosti," konstatoval Jakub.

Zatímco komise vyhledávala v seznamu Michaelu Fenclovou a předávala jí volební lístek, trochu jsme Mí-šu zpovídali: „Nikdy jsem po-řádně neviděla, jak to u voleb chodí, chtěla jsem to poznat," prozradila. „Já to také chtěla vyzkoušet," uvedla Nikola Kučerová a doplnila: „Láká mě i představa, že bych se mohla spolupodílet na ovlivnění skutečnosti, kdo stane v čele státu." Kateřina Kučerová se pochlubila, že skutečných voleb, co nadchá- zejí, se už bude moci účastnit doopravdy a teď aspoň ví, jak to chodí. „Budu ale také víc přemýšlet o tom, koho vybrat," podotkla. „Mám z voleb dobrý pocit, že svým hlasem mohu aspoň něco udělal pro to, abychom žili, jak chci," přidal se Jakub Duchoň.

Po skončení akce učitelku Kopovou s volebními komisaři čekalo spočítání hlasů a odeslání výsledku do centrály v Praze. Ze 154 žáků SOŠ, kteří se z hlediska věku mohli Studentských voleb účastnit, jich možnost využilo 71, což je 46,1 %. Nejvíce hlasů ze 17 stran získala Koalice SPD Tomio Okamura a Strana Práv občanů. Druhá byla Česká pirátská strana a třetí TOP 09.

V gymnáziu ze 227 žáků starších 15 let se voleb účast-nilo 78, což je 34,36 %. Zvítězila Česká pirátská strana před ANO 2011 a TOP 09.

Autor: Božena Šopejstalová

22.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Uhynulá ryba. Ilustrační foto.

V Příkosicích uhynuli jeseteři

Miloš Zeman v Domažlicích
20

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Cheznovice načepovaly Radnicím desítku

Rokycansko – Kanonýři měli v devátém kole fotbalového okresního přeboru nabito! V pěti zápasech nastříleli 34 branek, což průměr téměř sedm gólů na jedno utkání!

Naši prvňáci ze ZŠ ul. Míru, Rokycany

Rokycansko - Ve středu 18. října najdete v Rokycanském deníku prvňáky z 1. B ze ZŠ ul. Míru, Rokycany. Nezapomeňte si koupit noviny.

FOTO: V Dobřívě se dařilo Mlečickým a dětem z Mirošova

Dobřív – Areál u vodního hamru v Dobřívě byl v sobotu zadaný pro dětské hasiče. Uskutečnilo se zde okresní kolo soutěže Plamen.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení