VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rokycany vyslyšely prosbu Sokola

Rokycany - Zastupitelé po dvouhodinové debatě schválili drtivou většinou žádost jednoty

9.3.2016
SDÍLEJ:

Sokolovna RokycanyFoto: Foto: Deník/Jana Vaníková

Až do léta 2028 bude Tělocvičná jednota Sokol Rokycan splácet dluh sedm milionů korun. Obří částku jí poskytli zastupitelé města při pondělním mimořádném jednání na smazání dluhu u finančního úřadu a dalších subjektů. Sokolové pravidelné splácení půjčky (50 tisíc měsíčně) garantují veškerým majetkem. Sokolovnou včetně pozemku, přilehlým parkovištěm i tenisovými kurty.

Jediný bod programu se týkal sedmnácti hlasujících (čtyři zastupitelé chyběli) a nakonec se šestnáct z nich vyslovilo pro půjčku. Zbývající aktér se zdržel hlasování. „Situaci v jednotě řešíme už několik měsíců," připomněl starosta Václav Kočí v úvodu jednání a shrnul aktuální poznatky. Jednak z účasti představitelů města na valné hromadě a pak také ze sezení zástupců politických subjektů. Všichni se vyslovili pro půjčku, jenže zasedání mimo plán už tak idylické nebylo. „Vidím tady tři pohledávky finančního úřadu a naskakující penále. Pro půjčku nebudu ani náhodou," nastartovala diskusi Zdeňka Lišková (KSČM) a nezapřela právnickou profesi. Podpořil ji stranický kolega František Pavelek, jemuž se nezamlouvalo nejasné usnesení valné hromady Sokola. „Chodím mezi lidmi a udělal jsem si anketu. Vyplynulo z ní, že obyvatelé Rokycan nechtějí nechat jednotu padnout," reagoval bývalý sta-rosta Oldřich Kožíšek (ANO 2011). Vzápětí ale nastolil otázku, co dělaly bývalé kontrolní mechanismy TJ, které nechaly situaci dojít téměř k zániku organizace se sedmi stovkami členů. Kožíškův soused a příslušník stejného hnutí Ivo Blahout se přimlouval za radikální řešení: „Čisté by bylo koupit objekt v exekuci. Pak by nikdo další z možných věřitelů neměl nárok."

Prostor opět dostala zastupitelka Lišková: „Jak vidím černé na bílém, dotace 1,8 milionu korun musí být uhrazená. Můžeme se bavit o prominutí části sankcí finančního úřadu, které se dnes vyšplhaly na dva a půl milionu. Ale nejsem v tomto směru žádným optimistou."

Při vzrušené debatě se řečníci několikrát zmínili o obrovském úsilí nynějšího vedení jednoty: „Určitě se patří poděkovat novému výboru. Za čtrnáct dnů udělal neuvěřitelné množství práce. Bez nároku na odměnu a je třeba mu pomoci schválením půjčky," zdůraznil Miroslav Jedlička (ANO 2011). Podpořil ho Kožíšek, zatímco Bohumil Nosek (Rokycanští patrioti) navrhoval, aby TJ Sokol předala majetek městu a měla ho v nájmu.

Zhruba po hodině zasedání dostal prostor starosta Rokycanovy župy Miroslav Kroc: „Jsem rovněž jednatelem České obce sokolské a jen za dnešek jsme řešili tři obdobné záležitosti. Na Rokycansku se o naše zařízení starají v Kařezu, Bušovicích, nově i v Mýtě a Mirošově. Vždy nám jde o to, aby zůstaly sokolské ideály zachovány." Přerušovat činnost pochopitelně nechtějí ani nedávno zvolení představitelé jednoty: „Našli jsme hodně pověstných kostlivců ve skříních a věřím, že už jsme u konce. Řešíme sporné pohledávky a jednáme se subjekty, jimž dlužíme. Každopádně ale činnost přerušovat nechceme," vyjádřil se jednatel TJ Pavel Pátecký.

Stanislav Suda (ČSSD) se po sto minutách vzrušené rozpravy přimlouval za její ukončení. Což se povedlo, i když některé varianty řešení musel objasňovat městský právník Tomáš Packan a s ním místostarosta Tomáš Rada. Podařilo se a nakonec zastupitelé ´zachránili´ chod sokolské organizace v okresním městě.

Autor: Václav Havránek

9.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Šlehofer

Policie pátrá po Petru Šlehoferovi z Rokycan

Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Rokycany – Probační a mediační služba Rokycany připravila na čtvrtek Den mediace.

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení