Koupaliště na okraji Rokycan bylo otevřeno v roce 1934. Včera si patrioti připomněli osmdesát let od této události!

„Je to bezpochyby jeden z nejkrásnější areálů v republice a jsme na něj náležitě pyšní. Zastupitelé uvolňují každý rok nemalé prostředky na jeho modernizaci. Letos se třeba za tři miliony zrekonstruovalo brouzdaliště. Dále došlo na opravu sociálního zázemí, vstupního prostoru i části dna velkého bazénu," připomněl starosta města Vladimír Šmolík v krátkém proslovu ke spoluobčanům. Ti za pobyt u vody 24. června neplatili.

Vodní plocha s charakteristickým ostrůvkem uprostřed má plochu dvanáct a půl tisíce čtverečních metrů. Nenapodo-bitelný je přírodní ráz areálu, včetně udržované zeleně a pískových cestiček. Příjemnou ku- lisu tvoří i dřevěné kabinky a tři kiosky. Návštěvníci tu rádi ve vedrech tráví čas. „Loni padaly rekordy. Za den prošly přes turnikety tři tisíce lidí," uvedl šéf zařízení Jaroslav Moravec a objasnil, co se děje po uzavření dveří: „Večer dochází na úklid terénu a dezinfikování vody. Musíme mít dostatek času, aby se mohla pročistit přes pískové filtry."

Před čtyřmi týdny osazenstvo areálu vystrašila velká voda. Našla si cestu ze Stráně na průzračnou hladinu, přichystanou pro nedočkavé plavce. I s tímto problémem si ale pracovníci koupaliště dokázali poradit! Zatěžkávací zkouškou bude určitě příští měsíc. Sousední krytý bazén (funguje dvanáct let) bude totiž uzavřen až do 27. července.

Rokycanští se kdysi chodili koupat do Alejí, kde jsou nyní tenisové kurty. Kolem roku 1930 se ale začalo hovořit o vhodnějších lokalitách pod Kalvárií, u Rakovského potoka nebo u Vršíčku. Nakonec zvítězily Husovy sady a v dubnu 1933 stavba odstartovala. S příspěvkem města 800 tisíc a půlmilionovou půjčkou. Hned v létě bylo koupaliště provizorně otevřeno, ale bez zázemí. Oficiální zprovoznění se uskutečnilo 24. června 1934, a to za účasti 4800 návštěvníků! Objekty navrhoval architekt Libra z Prahy. Místo proslavila především restaurace ovlivněná tvarem zaoceánského parníku. V zimě ji využívali bruslaři k přezouvání. Pamětníci litují, že komunističtí pohlaváři nechali odvážnou stavbu zchátrat. Odstraněná byla roku 1984.