Švihovský policista a chudenický místostarosta Žák se zpovídá z ublížení na zdraví a výtržnictví, kterých se podle obžaloby dopustil coby divák na fotbale, když se vložil do rvačky dvou fanoušků a jednoho z nich kopl do hlavy tak, že dotyčný ztratil vědomí.

Incident se odehrál loni 1. dubna v Kašperských Horách při zápase domácích s Chudenicemi. Do sporu se tam dostali Josef B. (21) z Chudenic, který opilý stál na zábradlí a vulgárně křičel na rozhodčího, a domácí příznivec Jiří S. (42), který se ho snažil umravnit. Žák tvrdí, že nemohl jednat jinak. „Odvracel jsem probíhající útok proti Josefu B., byl bezprostředně ohrožen jeho život a zdraví. Byl paralyzován, nemohl se bránit a ten muž mu útočil na hlavu a krk. Já jsem ho z něj skopl, ale na hlavu jsem nemířil, chtěl jsem zasáhnout tělo,“ vypověděl Žák.

Výpovědi svědků potvrdily Žákův útok, rozcházely se ale v jeho hodnocení. Podle svědků z řad domácích příznivců šlo o brutální útok, podle chudenických svědků byl Žákův zásah adekvátní.

V úterním líčení znalec obhajoby „rozcupoval“ původní posudek, podle kterého poškozený utrpěl otřes mozku a podvrtnutí krční páteře. Otřesu mozku podle znalce obhajoby nasvědčuje pouze krátkodobé bezvědomí potvrzené výpověďmi svědků bez lékařského vzdělání a ztráta paměti, kterou uváděl poškozený. Další příznaky, jako zvracení, nevolnost nebo bolest hlavy, však chyběly. „Otřes mozku s poruchou vědomí je poškození zdraví s délkou léčení delší než sedm dnů. Po dobu dvou až tří týdnů je nutný aspoň poloklidový režim, jinak se příznaky vrací. Poškozený ale uvedl, že chodí do práce, kde osm hodin denně řídí motorové vozidlo,“ upozornil znalec. Krátkodobé bezvědomí lze podle něj vysvětlit řadou jiných příčin. Proti natolik silnému kopu do obličeje, který by způsobil otřes mozku, svědčí i nepřítomnost poranění měkkých tkání hlavy. „Pokud byl poškozený kopnut do hlavy, nemohlo to být velkou silou,“ uzavřel otázku otřesu mozku znalec.

Podobné to je podle znalce obhajoby je i s podvrtnutím krční páteře, kde byla z lékařských zpráv doložena pouze bolestivost krční páteře, další příznaky chyběly.

Při dalším hlavním líčení by se k námitkám znalce obhajoby měl vyjádřit autor původního posudku. Žákovi hrozí až tři roky vězení, pravomocné odsouzení by pro něj rovněž znamenalo konec u policie.

Ilustrační fotografie.
Vyhýbal se vězení, policie ho zadržela na náměstí