Ve třech budovách středních škol města panovalo včera přímo hmatatelné napětí. Nadešla závěrečná část zkoušek dospělosti. Jako první přiblížíme dění ve Střední odborné škole Rokycany.

„To tedy bylo!" „Copak bylo. Teprve bude!" zaznívalo z malého hloučku slavnostně ustrojených mladých mužů, který postával opodál třídy s nápisem maturitní zkoušky. Jednalo se o absolventy oboru informační technologie a na první dojmy jsme se před polednem zeptali Tomáše Kropáčka. „Nervozitu hlavně cítím, když zasednu tváří v tvář zkoušejícím. Už mám za sebou ústní zkoušení z předmětu hardware, dále z českého jazyka plus literatury a obhajobu maturitní práce. Tu asi hodnotím, vzhledem k tomu, jak dopadla i práce, nejlépe. Ani z hardwaru jsem ale nebyl nervózní, tam vlastně zužitkováváme to, s čím denně pracujeme. Nestresovala mě ani čeština, díla jsem měl přečtená. Teď aby ještě vyšla angličtina. Tam je to o úrovni vyjadřovacích schopností, tak uvidíme," konstatoval Tomáš.

Jeho kolega Michal Bernášek mínil, že nejnáročnější pro něj asi zatím byla čeština. „Pokud jde o maturitní práci, s o- známeným výsledkem jsem spokojený. Jen tu obhajobu jsem vzal nějak rychle," zvažoval. V tom okamžiku se ve dveřích objevil Michal Průša. „Už říkali, že to stačí. Ani nevím, jak dlouho jsem tam byl," shrnul ulehčeně poté, co skončil s rozborem Čapkovy Matky. „Doznal, že nejvíce se klepal před hardwarem, na který šel jako první, potom už si nějak zvykl. „Nejhorší je to vždycky při losování, když dáváte ruku do sáčku a doufáte, že si vytáhnete dobrou otázku," sdělil. Patrik Šafránek zatím na svoje velké vystoupení čekal. „Hlavně už bych chtěl mít za sebou hardware, je to totiž spousta látky," uvedl a dodal, že nastupuje ve 14.30.

V sousední třídě se ´potila´ děvčata z oboru ekonomické lyceum. Sylvie Dudlová právě seděla v horkém křesle a vypořádávala se s předmětem účetnictví. Vylosovala si téma kalkulace. Jelikož výborně zvládla praktickou zkoušku z předmětu, měla i velice dobrou výchozí pozici.

Nicole Chasáková se na účetnictví teprve chystala. „Ráno jsem byla hodně nervózní, přepadl mě strach. Ale měla jsem štěstí na dobré otázky. Z angličtiny to třeba byla kariéra, o tom se dá dobře mluvit. Teď ještě aby mi vyšla ekonomika," přála si. Dozvěděli jsme se také, že má v plánu pokračovat ve studiu na vysoké škole.

Lucie Chocholová a Věra Kusá se teprve před maturitní komisi chystaly. Prověřování znalostí pro ně začínalo po obědě. Jednoznačně se ale shodly, že nejtěžší bude ekonomika. „Naopak nejlepší z mého pohledu je asi účetnictví," konstatovala pak Lucie. „U mne to zase je čeština. Je mi celkem jedno, co si vytáhnu, ale nemusela by to zrovna být Kytice a Ostře sledované vlaky," doplnila Věra.