Dopravu v Plzeňském kraji komplikovalo od nedělního rána husté sněžení. Pro Plzeňský kraj platí podle meteorologů výstraha na silné sněžení až do nedělní noci. Řidiči by měli být na cestách opatrní a přizpůsobit jízdu stavu vozovky. 

K nedělnímu podvečeru evidovali hasiči více než 240 výjezdů kvůli padlým stromům. "Zbytek jsou vyproštění vozidel, dopravní nehody, nebo jiné technické zásahy," doplnil mluvčí hasičů Petr Poncar. 

Podle ČEZu jsou některé obce v kraji bez proudu. V neděli večer bylo bez elektrické energie asi sedm tisíc odběratelů. Energetici evidují 16 poruch na vysokém vedení.

Nyní máme 25 poruch na VN a přes 15 tisíc odběrných míst bez elektřiny. Situace se nyní zlepšila ve středních Čechách, více poruch nyní evidujeme v Plzeňském kraji. V terénu jsou pracovníci ČEZ i dodavatelských firem. @SkupinaCEZ   

Nesjízdné silnice

Kvůli sněhové kalamitě byly některé komunikace nesjízdné. "Uzavřena je silnice mezi Rejštejnem a Srním na Klatovsku," informovala v neděli dopoledne policejní mluvčí Dana Ladmanová. V podvečer byla silnice opět průjezdná. Na Šumavě nedaleko Zelené Lhoty v lokalitě Na Sedle zablokoval silnici autobus, který se dostal do smyku. 

close Uvízlý autobus nedaleko Zelené Lhoty na Šumavě. info Zdroj: HZS Plzeňského kraje zoom_in

"Na Šumavě je situace pekelná, napadlo jen na silnicích dvacet centimetrů sněhu a dál padá, takže myslím, že čtyřicet centimetrů napadne. Sjízdnost na silnicích je špatná, nedoporučuji řidičům, aby se sem vydávali. Na Hojsově stráži je uvízlý autobus, takže je to tam ucpané," uvedl po desáté hodině člen Horské služby Šumava Ladislav Vybíral.

Na silnici I/26 u České Kubice na Domažlicku stály kamiony, nemohly vyjet po kluzké vozovce do kopce. 

Galerie: Sněhová nadílka na Klatovsku pohledem čtenářů

Fotogalerie: Sněhová nadílka na Klatovsku pohledem čtenářů.

Sníh zasypal i dálnici D5, na 63. kilometru u Rokycan překážely provozu nehody v obou směrech. U sjezdu na Loděnici ve směru z Plzně do Prahy stály v neděli před polednem kamiony. Odstavený nákladní vůz zablokoval na 89. kilometru sjezd z dálnice na Borská pole. 

V Plzni pomáhali hasiči u dopravní nehody mezi Šťáhlavy a Lhůtou, kde skončilo osobní auto ve svodidlech. 

Problémy měly v neděli ráno i autobusy městské hromadné dopravy v Plzni. Mnoho spojů nabralo podle webu plzeňských dopravních podniků až hodinové zpoždění. V podvečer pak zkomplikoval provoz trolejbusu č. 13 padlý strom na troleje.

Přívaly sněhu přerušily i některé vlakové spoje. Mezi Bezdružicemi a Pňovany nejezdí vlaky ani autobusová náhradní doprava. Na trati mezi Ždírcem a Nepomukem narazil ráno vlak do stromu. Provoz na trati mezi Plzní a Českými Budějovicemi byl obnoven v neděli odpoledne, rychlíky i osobní vlaky nabraly velká zpoždění. Stromy popadaly i na trať mezi Plzní a Strakonicemi, vlaky na trase nejezdí, odklízecí práce budou pokračovat v pondělí ráno. 

Hasiče zaměstnávají popadané stromy

Jelikož je sníh těžký, dá se tak předpokládat, že budou opět pod jeho tíhou praskat větve a mnohdy i celé stromy. Policie varuje před zvýšeným nebezpečím. "Chodcům nedoporučujeme procházet městskými parky," upozornila mluvčí policie Dana Ladmanová a dodala, aby řidiči zaparkovaná vozidla v blízkosti vzrostlých stromů raději přeparkovali.

"Řešili jsme už 240 výjezdů k popadaným stromům," potvrdil v neděli v podvečer mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.  

close Během neděle vyjížděli hasiči k několika stovkám popadaných stromů. info Zdroj: HZS Plzeňského kraje zoom_in

V Plzni na Bílé Hoře spadl strom dokonce na osobní vozidlo. Deset stromů popadalo u Šťáhlav na Plzeňsku. Jejich odklízení uzavřelo silnici č. 183. Spadlé stromy uzavřely i silnice z Plzně do Záluží a Ledců. S popadanými stromy se hasiči potýkali i v Chotěšově na jižním Plzeňsku, u Kostelce na Tachovsku i na řadě míst na Domažlicku, Klatovsku a Rokycansku.

Podle Petra Poncara se zatím všechny události obešly bez zranění.