Základní škola TGM připravuje na pátek pod názvem Nevhazujte peníze do koše velkou akci na náměstí. Potrvá od 9 do 15 hodin. V informačním stánku, kde zájemci získají rady, jak je třeba správně třídit odpadový materiál, bude možné vyrobit i ozdoby z recyklovaného materiálu či leccos už vytvořeného získat. Jeho součástí totiž bude i workshop.

„Představitelé města poukazovali na skutečnost, že v Rokycanech třídění odpadů upadá. Stejně tak i povědomí, jak k tomu správně přistupovat. Vzali jsme si to za své a na počátku školního roku se přihlásili k projektu Světová škola," sdělila ředitelka Alena Halířová. Projekt se uskutečňuje pod záštitou nadace Člověk v tísni a týká se globálního rozvoje vzdělávání. Spadají pod něj různé oblasti, například lidská práva, demografie států, ekonomika, ale i odpady a jiné," uvedla učitelka Miroslava Vokounová Kavalírová, která se stala garantem dění.

Děti v rámci projektu celý rok absolvovaly různé exkurze a sháněly také nápady, jak dále využít recyklovaný odpad. Pak se tím zabývaly zejména při výtvarné výchově. Zhotovily spoustu zajímavých věcí, třeba košíčky pletené z ´liány´ stočené ze starých novin, peněženky z tetrapaků, přívěsky a náušnice, výrobky z kašírované hmoty… Mnohé z toho si právě v pátek bude možné zakoupit. „Výtěžek věnujeme psímu útulku v Němčovicích," informovala učitelka. „Záměrů sice měli žáci víc, ale poté, co jsme je konzultovali s vy- hlašovatelem projektu, doporučili tento," vysvětlila ředitelka ZŠ. Zkrátka ve finále teď půjde o místní akci, ale s globálním přesahem.