Plži, ať už hlemýždi s ulitou či slimáci anebo plzáci bez ní, jsou momentálně přímo pohromou. Skoro na území celého okresu vítězí nad našimi snahami o pěstitelské úspěchy a v zahradách kralují. Utěšeně přibývají a spolehlivě decimují naše výpěstky. Šrotují kde co. Nic zeleného před nimi asi není v bezpečí.

„V pondělí navečer jsem si připadala jak na jiném světě. Po dlouhém suchu sprchlo a místy to vypadalo skoro na plží invazi," konstatovala Blanka Boušová.

„Dvě hodiny jsem se v předklonu plahočil po zahradě a mám na kontě tisícovku úlovků," uvedl Petr Pospíšil. „Přímo bylo vidět, jak vylézají z pu- klin v zemi a jako procesí ve šňůrách táhnou na hody. Na listech křenu pak seděl jeden vedle druhého, našel jsem je i na stromě, jak si pochutnávají na letních jablkách, o okurkách ani nemluvě. Pohroma!"

„Skutečně konzumují kde co," souhlasila rostlinolékařka Jaroslava Budínová. „Někdo si myslí, že když do skleníku dá afrikány, plže odpudí. Ale to je omyl, i ty afrikány zlikvidují. Letos jsem je chytila dokonce na rajčatech. V podstatě tu nemají žádného predátora, a tak se množí víc a víc. Záleží tedy na každém, na co se v boji s nimi cítí co připustí," podotkla odbornice.

V poslední době se lidé spoléhají spíše na chemii, a tak okolí rostlin obsypávají různými granulemi, které po pozření škůdce ničí. Problém je, že stejně plži nakladou vajíčka do různých škvír a pod kameny. Tím máme co do činění s další generací.

U Hofmanů nespoléhají na chemii, ale sílu přírody. „Chováme kachny, tak je navečer vypustíme a je po slimácích. Chemii kvůli dětem a zvířatům nepoužívám," svěřila se nám po na sociální síti Monika Hofmanová. „Jenže, když se slimáci přemnoží, běžné kach- ny si s nimi neporadí. Známé po nich skoro pochcípaly. Říkají, že účinnější je mít indické běžce," přidala poznatek Budínová.

František Sovadina, který je předsedou rokycanských zahrádkářů, byl k plžímu nadělení skeptický: „Zkoušel jsem kde co. Od soli, která chvíli zabírá, ale zničíte si zase půdu, přes písek, jenž s klidem přelezou, i různé granule na jejich hubení… Nejvíc se mi ale osvědčila čpavková voda. Dostane se běžně v drogerii. Dám ji do nějakého rozprašovače a namísto na rozptyl seřídím jen na kapání. Pak stačí jedna dvě kapky. Záleží ale také moc na sousedovi, jestli slimáky sbírá. Jinak trochu bojujete s větrnými mlýny."