Zámeckou zahradu i samotné nádvoří zámku zaplnily stánky s tradičními řemesly, uměleckými předměty, ale i s vínem, burčákem nebo jablky. Příjemnou atmosféru doplňovaly hudební vstupy různých kapel i melodie z flašinetu doprovázené zpěvem šikovné flašinetářky.

Řemeslné trhy, projížďky bryčkou, draví ptáci nebo řemeslné trhy. Taková byla městská slavnost ve Spáleném Poříčí. | Video: Deník/Pavel Bouda

„Zpívám tu zapomenuté písničky, u kterých by bylo škoda, aby se na ně zapomnělo úplně. Za pomoci flašinetu je proto osvěžuji. A ten můj jich umí opravdu hodně. Jen se musí poctivě točit a stále stejně rychle. Záleží jen na písničce, jaké má tempo a taky pro koho hrajete. Chodím totiž i do domovů seniorů a tam točím pomaleji,“ usmívá se Eva Haufová, která přijela na slavnosti až z Habartova u Sokolova.

Program slavností zaujal i děti. Bavilo je divadlo, ukázky výcviku dravců i malování na obličej.

„Jsem tu s vnoučaty poprvé a líbí se nám tu, hlavně dětem. Mě osobně zaujal celý program a navíc tu mám známou, která tu prodává ve stánku. Ale bohužel se nemůžeme zdržet dlouho, děti musejí jít spát,“ říká čtyřiapadesátiletá Dita z nedalekých Nezvěstic.

Hodně návštěvníků se zastavovalo u stánku s ručními výrobky z drátů. Drátenictví se Dana Soukupová z Ostromeče věnuje už téměř dvacet let.

„Začínala jsem jako samouk a učila se sama podle různých časopisů, později pak u mistra Petra Musila, kde jsem se naučila ty složitější tvary. Nejtěžší je dělat souměrné věci, aby udržely tvar. Drát nemusí být speciální, ale od tvrdého bolí ruce a z měkkého zase nemůžete dělat pevný košík. Ten vyrobím i s přípravou asi za čtyři hodiny,“ vysvětluje drátenice.

Městské slavnosti ve Spáleném Poříčí se konaly v rámci Dnů evropského historického dědictví.