Ve Štěnovicích pomáhají všechny složky integrovaného záchranného systému. „Rozbouřená voda uvěznila mladého muže, ročník 1989, uprostřed toku, nebylo možné se k němu dostat jiným způsobem než aktivovat vrtulník Lzs-Líně s lezcem a vyzvednout muže pomocí podvěsu,“ informovala mluvčí záchranné služby Mária Svobodová s tím, že záchranáři na místě muže po vyzvednutí zkontrolovali. Ten kromě nižší teploty neměl žádná zranění, a mohl tedy zůstat v péči rodiny doma.

Rozbouřený Losinský potok ve Štěnovicích na jižním Plzeňsku. | Video: Deník/Daniela Loudová

„Zhruba ve čtvrt na dvě voda stoupla tak, že se vylila z koryta Losinského potoka a zaplavila některé domy a vyplavila sklepy. Vzalo to i jedno osobní auto,“ popsal dramatickou situaci v obci starosta Jan Polívka. Ten podle svých slov bleskové povodně v obci pamatuje, ale rozhodně ne takového rozsahu.

Hasiči jsou na místě a odstraňují společně s obyvateli následky ničivého přívalového deště. „Těžko říct, jaké jsou celkové následky a škody. Teprve budeme chodit dům od domu a zjišťovat škody. A také jestli někde nepotřebují další pomoc,“ doplnil starosta s tím, že už všichni v obci doufají, že další přívalový déšť nepřijde.

Mnohým obyvatelům Štěnovic zbyly oči pro pláč. „Zažil jsem něco podobného v pětasedmdesátém, teď je to ještě o deset centimetrů více než tehdy. Měli jsme metr vody v chalupě, úplně všechno máme zničené, všechno leží, nábytek, knížky plavou," ukazoval zkroušeně Zdeněk Trojan, kterému s vyvážením bahna ze zahrádky pomáhalo několik mužů a další vyklízeli vybavení domu, které bylo zcela zničené bahnem a vodou. „Neděli jsem si představovala úplně jinak," řekla žena uklízející uvnitř chalupy se slzami v očích.

Stejně na tom byli i obyvatelé protějšího domu, ze kterého vytékala rovněž voda. Tam museli dokonce dědečka vytahovat skrz okno, aby ho dostali ven, protože se k němu jinak nemohli dostat, všude byla voda. „Bylo to hodně rychlé. Během deseti minut přišla zkáza. Kdo nestihl odjet, tak má zaplavené i auto. Teď nás čeká čerpání domů, sklepů, vše, co bude potřeba," řekl zasahující hasič Lukáš Sopek

S ničivými následky se potýkalo i mnoho dalších obyvatel, některým voda natekla do garáží, jiným přímo do domů. Potrhaný byl mnohde i asfalt.

Přívalové srážky způsobily bleskové povodně i ve Starém Plzenci a Koterově. | Video: Deník/Zdeněk Vaiz

Vydatné opakující se bouřky způsobily problémy i na dalších místech na Plzeňsku. Po několikadenních deštích vodou nasycená zem nabyla schopná pojmout nový příval srážek a ty tak stékaly po povrchu. Ve Starém Plzenci zatopil příval vody z deště několik ulic. Velká laguna se vytvořila v Havlíčkově ulici a ta byla uzavřena pro automobily přijíždějící od Koterova a Letkova. Příjezd do Starého Plzence byl problematický i od Černic, kudy přitékala do obce voda od Radyně. I tuto komunikaci policie uzavřela. Na silnicích se tvořily dlouhé kolony. Zatopená je částečně také ulice U Včelníku v Koterově. Z koryta se rozlévá i Božkovský potok, který protéká centrem Božkova.

Bleskové povodně na Plzeňsku

V neděli k 16. hodině evidovali hasiči již kolem stovek zásahů spojených s deštivým počasím. Nejvíce se zasahovalo na Plzni-městě a jihu Plzeňska.

Extrémní množství vody přitékající z okolí způsobilo v úseku mezi Plzní-Koterovem a Starým Plzencem sesuvy svahů a narušilo i násep trati. Provoz v místě je nyní zastaven. Uvedla to Správa železnic na sociální síti X.