Mají obavy, jak zapadnou do party, jestli si najdou nové kamarády i z toho, jací budou noví učitelé. Ostychu ze seznamování a zdlouhavému poznávání se však většina plzeňských škol snaží předcházet seznamovacími kurzy, které pořádají před začátkem školy.

Už po čtyřiadvacáté organizují letos učitelé Střední průmyslové školy elektrotechnické takzvaný Nulák. Tentokrát vyrazilo do Žihle na severním Plzeňsku celkem 12 budoucích tříd, to znamená 260 prváků. Třídenní akce je nabitá kolektivními aktivitami, ať už sportovními, znalostními nebo výtvarnými. Tak, aby měl možnost vyniknout každý student. „Cílem Nuláku je vytvořit v každé třídě základ dobré party pro celé čtyři roky studia. Pro třídní učitele je akce vzácnou příležitostí poznat budoucí studenty i po lidské stránce,“ vysvětluje pedagog Milan Holub. Podle něj mají teenageři často strach z kolektivu. „Volný čas tráví doma u počítače a osobně se neseznamují,“ zdůvodňuje zkušený pedagog.

Takzvané adaptační kurzy pro budoucí studenty připravuje každoročně Masarykovo gymnázium. Žáci primy a prváci na něj odjíždějí v prvním týdnu školy. Podle vedení školy se akce osvědčila a získala si oblibu.
I plzeňská Akademie hotelnictví a cestovního ruchu už řadu let vyráží s novými studenty na seznamovací kurz. Letos stráví prváci tři dny v Rožmitálu nad Třemšínem, kde je pro ně připraven speciální program.

„Snažíme se je poznat trošku jinak, než ve školní lavici,“ zdůvodňuje ředitelka školy Jana Linhartová.

Ne všechny školy se ale cestou organizovaného seznamování mimo budovu vydávají. Například střední škola dopravní kurzy neorganizuje. „Tuto kompetenci nechávám na třídních učitelích. Pokud chtějí, mohou se studenty někam vyrazit,“ uvádí ředitel Jiří Svoboda. Na seznamovací akci vyjely podle něj loni dvě třídy, letos zatím o žádné neví.