VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svět animace pohlcuje Plzeň

Plzeň – Svět animace není jen o technice, počítačích a focení. Můžeme v něm uplatnit i velkou dávku fantazie a kreativity.

15.7.2012
SDÍLEJ:

Letošní festival s názvem Podzimní sklizeň bude naposledy celorepublikový. V roce 2013 se stane mezinárodním. To prozradila dramaturgyně Animánie Martina VoráčkováFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Umíme si přečíst knihu, ale dokážeme číst obrazy? Také o tom jsme si povídali s Martinou Voráčkovou, jednou ze zakladatelek a organizátorek plzeňského projektu Animánie, který do Plzně již sedmým rokem přináší kouzlo animovaného filmu, a to hned několika cestami.

Jak vznikl projekt Animánie?
Animánii jsme vymyslely s kolegyní Janou Ježkovou v dobách intenzivní práce na základní umělecké škole. Animace nám připadala jako logické vyústění všech našich výtvarných snah. Obrazy a objekty v prostoru a čase, kouzlo oživení, spuštění nezměrné fantazie nás fascinuje stále. A děti to také bavilo a stále baví. Ty, které s námi začínaly, pokračují dodnes.

Kde jste nabírali zkušenosti?
Svět animovaného filmu nás začal více a více pohlcovat. Začali jsme navštěvovat festivaly, AniFilm v Třeboni a AniFest v Teplicích. Zjišťovali jsme, jak to dělají jinde. Vznikaly nové kontakty, začali se k nám přidávat další nadšenci a tým se rozrostl.

A pak přišel nápad pořádat festival i v Plzni?
Ano. Postupně jsme se všichni potřebovali naučit více a chtěli jsme to, co už vzniklo, někde ukázat. A tak vznikl malý podzimní festival nazvaný Podzimní sklizeň – přehlídka neprofesionální tvorby dětí a mládeže a animační dílny. Zvali jsme skutečné animátory, profesionály. Navíc jsme chtěli, aby i v Plzni bylo k vidění to, co jsme s nadšením sledovali na Anifestu. Dnes je již náš festival součástí rozrůstajících se celoročních aktivit a zároveň jejich vrcholem.

A navíc pořádáte animační semináře a workshopy?
Dílny, workshopy a semináře bývají součástí podzimního festivalu. Upřednostňujeme klasickou animaci kreslenou, ploškovou, loutkovou a animaci s předměty. Baví nás experimentální techniky typu animace hlíny, světla či písku, případně malba na sklo. Zprostředkovali jsme ale také dílny počítačové. Ovšem animovaný film není jen animace, ale především námět či scénář, proto jsme postupně začali nabízet i práci s textem, obrazovým ztvárněním významu a slova.

Animace tedy přináší spoustu bonusů navíc?
Ano. Dnes se každý naučí číst a psát, vyjadřovat se zástupnými zjednodušenými znaky, ale neumíme číst obrazy. Takže samotná výtvarná realizace animace je velmi důležitá, to, zda vznikla kresbou, malbou, jaký je její výtvarný styl, výtvarná zkratka, zda využívá prostorových objektů – loutek, jaké dává možnosti pohybu, o jakou technologii se jedná, do jaké míry se jedná o experiment. V neposlední řadě jsou důležité filmové prostředky vyjádření – co na filmech intuitivně vnímáme, čím se necháme rozplakat či rozzlobit.

Kdo se těchto workshopů nejčastěji zúčastňuje?
Dílny jsou v průběhu festivalu obsazeny převážně dětmi školního věku a studenty, ale nechybí ani rodiče s malými dětmi či dospělí. Během roku s dětmi pracujeme intenzivněji na vlastní tvorbě, ta potřebuje delší čas.

Znamená to, že vaše práce se netočí jen kolem festivalu?
Zdaleka ne! Nabízíme celoroční kurzy animace a fotografování. Velký zájem je i o pravidelné letní animační soustředění. V současnosti již pořádáme dílny po celé České republice, pro nejrůznější zájemce od školních kolektivů po „víkendové" nadšence. Baví nás připravit dílnu na určité téma, naplnit ji obrazem a přizpůsobit techniku. Plzeňané mají také možnost navštěvovat projekce.

Jaké?
Jedná se o komentované projekce animovaných filmů, v jejichž rámci nabízíme filmovým fanouškům to nejlepší z nejvýznamnější české přehlídky animovaného filmu, tedy právě z Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest. A v rámci jednorázových kulturních akcí nabízíme také tematicky zaměřené projekce. Animované filmy jsou navíc východiskem v projektu Film hrou.

O co v něm jde?
Tato aktivita je určená žákům 1. stupně základních škol. Projekce animovaných filmů pro děti se spojí s tvořivou dramatickou hrou, která dětem umožní na základě vlastního prožitku lépe pochopit, a dokonce přímo zažít pocity filmových hrdinů, jejich motivaci a jednání. Děti na vlastní kůži zažijí důsledky činů hrdinů z filmu.

Na co se můžeme v rámci vašeho projektu těšit v nejbližší době?
V srpnu nás čeká intenzivní animační soustředění, jehož cílem je vznik krátkých animací a filmů. Činnosti vybíráme s ohledem na věk, zájmy i stupeň pokročilosti účastníků. Letos se tematicky zaměřujeme na zahradu. Budeme zkoušet, zda se může stát zahradou areál Světovaru a Luftova zahrada nám poskytne krásné prostředí k animaci. Zahrada je také klíčovým pojmem letošní Podzimní sklizně.

Už tedy také připravujete festival?
S diskuzemi jsme začali v lednu. Podnětem k tématu zahrady se stalo sté výročí narození Jiřího Trnky, resp. jeho kniha Zahrada. Vyhlásili jsme čtyři soutěže – kromě tradiční celostátní soutěžní přehlídky dětské a studentské audiovizuální tvorby se můžete zúčastnit i soutěže fotografické a dvou soutěží výtvarných. Všechny je spojuje inspirace poetikou Trnkova díla. Čtenářskou veřejnost by mohla zajímat soutěž fotografická.

Je určená všem?
Ano, vyzvali jsme všechny Plzeňany, včetně dětí a studentů, aby chodili s foťákem po Plzni a hledali zahrady. Ne zahrádky za ploty u rodinných domků, ale zapomenutá místa, skryté kouty, zahrady ukryté za hradbami, zdmi, domy. Místa, okolo kterých chodí, ale jejichž kouzlo mnozí nevidí.

Kdo vaše projekty financuje? Spolupracujete s dobrovolníky?
Jako nezisková organizace založená fyzickými osobami jsme plně závislí na systému grantových podpor, sponzorských darech a dobrovolnické práci. Bez dobrovolníků bychom se neobešli a často je mi líto, že nejsme schopni ocenit jejich práci a zájem i finančně. Díky tomu ale každoročně objevíme spoustu zajímavých a kvalitních lidí.

Martina Voráčková o sobě

Jsem učitelka, s tím nic nenadělám.
Předávat dál, dávat do souvislostí, objevovat, zprostředkovávat, to je to, co mne baví.
Pozoruji, jak jiní tvoří, jsem ráda u toho.
Chci hnětat, tvarovat, plácat, matlat, stavět, bořit – a žasnout.
Jsem matka tří chlapců a zároveň Animánie, která se začíná stavět na vlastní nohy.
Animánie jako projekt otevřený širší veřejnosti vznikl v roce 2006 (www.animanie.cz)

Autor: Lucie Sichingerová, Kateřina Kvasničková

15.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

V Mýtě byl opět vytvořen jediný okrsek pro téměř dvanáct set voličů. V místnosti tedy bylo zpravidla plno a zamířili sem na kontrolu i policisté.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

AC/DC Špejbls Helprs zamíří v sobotu večer do Volduch

Volduchy – Fanoušci legendární skupiny AC/DC se chystají zítra do kulturního domu ve Volduchách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení