Hasiči jsou již od pátku v pohotovosti, jelikož vydatně pršelo a hladiny řek a potoků se rychle zvyšovaly. Naštěstí ale dle řídícího důstojníka hasičů v Plzeňském kraji žádné velké škody voda nepáchala, vyjížděli k odstraňování stromů, zatopeným sklepům, čerpání vody a podobně. Větší práce čekala na hasiče v neděli odpoledne během přívalových dešťů v Plzni, kdy voda zaplavovala komunikace.

Úhlava v Tajanově v sobotu večer dosáhla třetího povodňového stupně, v neděli dopoledne už výrazně klesla a je na 281 cm, což představuje první povodňový stupeň. Vysoko vystoupal i Drnový potok v Klatovech. V okolí toků jsou tak vidět zalité louky, které se proměnily spíše v moře.

Velká voda v Klatovech a okolí. | Video: Daniela Loudová

Voda v Klatovech zaplavila cyklostezku v Lubech, kde byl uzavřen most. Stejně tak potrápila Fotbalpark. „Do odvolání máme zavřeno. Příroda si pohrála bohužel i s naším hřištěm. Snad voda brzy opadne a hřiště v brzké době dáme do hratelné podoby. Budeme informovat," uvedl provozovatel hřiště Michal Frous.

Podívejte se, jaká je situace na řece Berounce v Darové:

Situace na řece Berounce v Darové

Na západě Čech zatím v neděli dopoledne dosahuje nejvyšších hodnot stále Radbuza ve Staňkově, jejíž hladina vystoupala k nedělní 10. hodině na 242 cm, což odpovídá třetímu povodňovému stupni, a dle hodnot to vypadá, že jde o kulminaci a hladina začne klesat. I voda z ní se rozlévá do okolí, přímo v centru města je zatopená například stezka pro chodce a cyklisty.

Velká voda ve Staňkově. | Video: Daniela Loudová

Od nedělního dopoledne způsobovaly bouřky a přívalové  srážky problémy i v Plzni a okolí. Kolem poledne hasiči odčerpávali vodu na Karlovarské třídě pod rondelem, silnice tu byla dočasně oboustranně neprůjezdná. Hasiče zaměstnaly i další výjezdy, celkem jich od jedenácti hodin do půl jedné bylo 18.

Opakované bouřky s přívalovým deštěm na Plzeňsku

„Na Plzeňsku se vyskytují pomalu se pohybující opakované bouřky s přívalovým deštěm. Úhrny srážek mohou přesáhnout 50 mm za krátkou dobu. Přívalový déšť může způsobovat rychlý odtok vody z krajiny, zatopení níže položených míst a rozvodnění menších toků,“ uvedli meteorologové.

Na železniční trati mezi Plzní a Starým Plzencem došlo k podmáčení a sesutí svahu a pádu stromu na trať. Provoz je zastaven. Na místě jsou hasiči. Správa tratí na místo povolala techniku na odbagrování sesuvu. Předpoklad obnovení provozu je v úterý 4. června.

Český hydrometeorologický ústav rozšířil v neděli dopoledne výstrahu před bouřkami a přívalovými srážkami. „Nad naším územím se nachází vlhký a instabilní vzduch. V důsledku toho se dnes (neděle 2. 6.) odpoledne a večer vyskytnou na většině našeho území bouřky, které budou ojediněle i silné, doprovázené přívalovým deštěm s úhrny kolem 30 mm a také možností menších krup,“ varují meteorologové s tím, že vzhledem k silnému nasycení v oblasti jihozápadních a západních Čech mohou toky reagovat na intenzivní srážky v bouřkách výraznými vzestupy hladin. Místy může dojít krátkodobě k překročení 1. SPA i na dalších místech.

V neděli po 14. hodině již Radbuza ve Staňkově klesala, naopak se ale na druhý povodňový stupeň dostala Úslava v Koterově a Úhlava ve Štěnovicích.