Novinka se zatím týká 14 titulů humanitních a společenských věd, zejména věnovaných psychologii, filozofii a právu. „Do září bude zpřístupněno dalších 14 knih z technických věd, jejichž tištěné verze jsou trvale rozpůjčované," uvedla Barbora Katolická z Univerzitní knihovny.

Protože nákup e-knih není levnou záležitostí, cena jednoho titulu se pohybuje mezi 10 až 40 tisíci korun ročně, spolupracuje na něm ZČU s dalšími vysokými školami.

Licence ke 14 titulům tak univerzitu vyšla na 50 tisíc korun za rok. „Od listopadu, kdy jsme licence pořídili, byla každá z knih stažena průměrně 131krát," řekla Katolická s tím, že nákup licencí se vyplatí pouze u často půjčovaných titulů. V případě humanitních oborů se na nich shodla pětice vysokých škol.

Knihy jsou dostupné ve formátech pdf, Kindle a ePub, takže je lze číst nejen na čtečkách e-knih, ale také na běžných počítačích či mobilních zařízeních typu tablet.

Od ledna mají studenti přístup také ke 120 e-knihám v angličtině, tentokrát z oblasti technických oborů. A to díky evropskému projektu, jehož je univerzita řešitelem. Poté, co si student knihu stáhne, aktivuje se její dvoutýdenní výpůjční lhůta, pak kniha ze čtečky zmizí. Zahraniční tituly budou ve fondu knihovny každoročně přibývat, na jejich nákup má ZČU k dispozici 15 tisíc dolarů ročně.

Studenti a zaměstnanci univerzity zároveň mají přístup k plnému znění vědeckých článků z 8750 světových periodik. „V únoru univerzita podala další projekt zaměřený na humanitní a společenské obory. Ten se ale už týká pouze databází, ne elektronických knih," doplnila ředitelka Univerzitní knihovny Miloslava Faitová.