„Rozhodli jsme se zrušit druhý stupeň z nedostatku žáků, kteří navštěvují hartmanickou školu. Momentálně máme na dvoustupňové škole 44 dětí, z toho jich deset odejde z deváté třídy. Ostatní rodiče už si našli školy pro přestup. Počítáme, že se nám počet dětí sníží na osm až deset,“ řekl starosta Hartmanic Pavel Valdman.

Školu ale nebudou jen žáci. „Učitelé, kteří mají aprobaci na druhý stupeň dostanou výpověď a zůstane tady zatím jedna učitelka prvního stupně, která na něj má aprobaci. Dále se čeká i na to, zda bude vybrán ředitel školy. Počítá se, že tady zůstane do deseti dětí, ale vše se pozná až v září, protože do té doby mohou rodiče ještě přehlásit děti na jiné školy,“ uvedl zástupce ředitele školy Josef Brei podle něhož bylo jedním z důvodů rušení i to, že radnice doplácela moc peněz na málo žáků. „Na provoz školy dáváme více než 1,5 milionu korun,“ poznamenal starosta.

Za to, že na školu chodilo méně žáků, mohla i její pověst. „Tady se to táhne už delší dobu, střídali se ředitelé, zasela se nedůvěra v tuhle školu, rodiče přehlašovali děti do jiných škol. Odhadem jezdí 15 až 20 žáků do Sušice,“ sdělil Brei.
Po zrušení druhého stupně bude využíván jen minimální prostor pro školu, co s ní ale bude dál ještě není naplánováno. „Jde o velkou budovu a dominantu Hartmanic. Nevím ale, jak budeme dále postupovat s využitím školy. Vůbec nevíme, jak vše odpadne. Budeme rádi, když dokážeme nastavit první stupeň, protože v současné době je u nás vypsán konkurz na ředitele školy, který by měl být znám od konce července, pokud bude z čeho vybírat. Pak se bude jednat o dalších věcech,“ dodal Valdman.