Továrna, která od roku 2020 začne růst na odstavném parkovišti u Věznice Plzeň na Borech, bude unikátní. Půjde o první případ stavby soukromého subjektu na pozemcích státu.

Společnost MEA Metal Applications totiž postaví výrobní halu na pozemcích státu vězeňské služby kompletně na své náklady a ponese veškerá podnikatelská rizika. Stát se naopak zaváže, že jí bude pozemek třicet let pronajímat a dodávat vězněné osoby jako zaměstnance. Po uplynutí zmíněné doby firma objekt bezúplatně převede do vlastnictví státu.

ZVÝŠÍ SE BEZPEČNOST

Pro věznici má výstavba haly význam hned v několika aspektech. „Zvýší se bezpečnost, protože do věznice již nebudou vjíždět kamiony, které nyní zásobují pracoviště, a značně se omezí pohyb civilních osob v areálu. Díky tomu se sníží riziko průniku zakázaných předmětů. Nové pracoviště bude totiž připojeno k věznici koridorem, který musí splňovat standardy pro zaměstnávání vězňů ve střeženém objektu. Dále se zvýší zaměstnanost odsouzených,“ sdělil ředitel věznice Petr Vlk.

V provozu továrny bude zaměstnáno téměř 300 odsouzených v třísměnném provozu. To je přibližně o 100 více než nyní. Vězni se zapracují jako svářeči, obsluha lisu, obsluha manipulační techniky a dalších řemeslných zručností v kovovýrobě.

O PRÁCI JE ZÁJEM

„Celková zaměstnanost odsouzených je u nás přibližně 44 procent. Pokud to převedeme do počtu zaměstnaných osob, který je přibližně 500 vězňů, jsme věznice s jedním z největších počtů zaměstnanců v republice. Zájem vězňů o práci je nemalý. Mohou si vydělat až 8800 korun měsíčně, které používají na splácení dluhů, nákladů trestního řízení, svého pobytu ve vězení nebo je utratí ve vězeňské kantýně. Zároveň se také naučí pracovní morálce, což se jim pak na svobodě samozřejmě hodí,“ doplnil Vlk.

Firma MEA, která v Plzni vyrábí kovové rošty, začala odsouzené využívat už v roce 2000. „V posledních letech se spolupráce rozšířila. Je pro nás důležitá, protože máme vysoký podíl ruční práce,“ uvedl jednatel společnosti Torsten Wende.

Než stavba začne, musí ministerstvo financí, které spolu s ministerstvem spravedlnosti celý projekt připravovalo, vydat schvalovací doložku.