VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Včelaři u nás opět válčí s varroázou

Rokycansko - Zatímní sčítání ukazuje úhyn čtvrtiny včelstev

10.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Slávka Petráková

Varroáza a mor včelího plodu slova, jichž se každý včelař bojí jako čert svěcené vody jsou opět aktuální.

Krásné počasí posledních tří dnů je teď přímo požehnáním pro boj s varroázou. Zavíčkovaný včelí plod je třeba natřít léčebnou emulzí co nej-dříve (do 15. dubna má být ho- tovo). Úkon si ale vyžaduje úly otevřít a zčásti rozebrat. Proto musí panovat teploty nad deset stupňů Celsia. Což je právě momentálně splněné.

„Natíráme preparátem M 1 AER," sdělil František Cipra, předseda organizace Mirošov, která sdružuje včelaře i z Dobříva, Skořic a Kornatic. Množství látky je přesně dané, protože je vlastně nebezpečná. „Po zmíněném natírání zavíčkovaných plástů s včelím plodem bude následovat ještě takzvaná fumigace Varidolem. Spočívá v za- pálení pásků natřených zmíněným preparátem. Jsou speciálně uzpůsobené, nehoří, jen doutnají, a tak se léčivo rozšiřuje. Parazitujícího kleštíka včelího (Varroa distructor) by mělo zničit. Problémem je, že začíná být vůči popsané léčbě odolný. „Podle zatímních informací členů se na Mirošovsku úhyny včelstev pohybují tak kolem tří procent, ale ještě není součet kompletní. Mohou být vyšší," sdělil dále Cipra.

„Dříve se léčilo Gabonem, k němu však začíná být Varroa odolný. Letos budeme zkoušet úplně nový prostředek, ale až později. Půjde o klinický výzkum a bude se provádět ta-dy na Radnicku a Břasku, na- ráz asi na tisíci včelstev," prozradil za radnickou organizaci Jaroslav Hrabák starší. Dodal také, že tak ze 30% se v lokalitě varroáza podepsala na úhynech. Jeho syn, který nese stejné jméno tedy Jaroslav Hrabák je osobou z nejpovolanějších. Zastává roli místopředsedy Českého svazu včelařů a je předsedou okresní organizace Čes- kého svazu včelařů Rokycany.

Více v dnešním vydání.

Autor: Božena Šopejstalová

10.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení