„Mám ho už mnoho let ve sbírce po mamince, která jej měla z doby kolem roku 1970,“ sdělila Deníku a dodala, že původně byl vytvořen kolem roku 1913 podle jedné parfémové verze v závodě Henriho Brocarda, jenž pak pracoval v týmu Coco Chanel na vytvoření parfémové legendy Chanel No5.

Sběratelka a autorka mnoha výstav neskrývá radost, že se exponát dostal do filmu. „Je to autentická věc, a tak to má být,“ poukázala s tím, že flakon s parfémem cestoval ze Stříbra rovnou do Všetat, televizní společnost si pro něj přijela a dovezla ho zpět. „Já jsem ve Všetatech nějaký čas bydlela a dům Jana Palacha znám osobně,“ svěřila se Hana Štollová.

Krasnuju Moskvu má hned v několika verzích, poslední z roku 2017. „Přímo z Moskvy mi parfém soukromě přivezli piloti z letiště v Karlových Varech na podnět mé kamarádky, která mi chtěla udělat radost.“

Jak takový parfém voní? Po karafiátech, růži, jasmínu, koriandru, špetce citronu a vanilce. Vůně je spíše sladká- orientální. „Kdysi se právě těmto vůním ze SSSR říkalo 'moskevské duchy' a všeobecně byl zažitý pojem, že ruské ženy se hodně voněly. Vypadalo to tak, ruské par-fémy byly vždy těžších vůní a z kvalitních ingrediencí. A pak vonět se v době socialismu nebylo žádoucí, byl to přežitek z dob minulých,“ vylíčila sběratelka ze Stříbra.

Film Jan Palach uvede v sobotu ve 20.00 hodin ČT1.