V červené čepici pro výpravčího se včera pyšně procházel zbirožským nádražím Jimi Young. Australský hudebník, který objekt bývalé zastávky (poslední vlak tu projel v dubnu 2012) koupil za necelý milion. Chtěl by zde otevřít kavárnu a možná i galerii. První vlaštovkou budoucích úprav by mohl být středeční křest drezíny Graz. Pákového stroje na ruční pohon, který uveze až deset pasažérů!

„Je to další unikát do mé sbírky, kterou vlastním v Čachrově na Šumavě," nechal se slyšet Václav Zahrádka. Už sedm let důchodce, pro kterého jsou mašinky obrovskou vášní. Vždyť si postavil kus trati i modelovou železnici. S dalšími nadšenci oprášil inspektorskou drezínu z roku 1851, stroje se šlapadly, Vohanka drezínu (což jsou dva bicykly spojené lavicí), vahadlovou drezínu, atd.

Nový přírůstek se rodil sedm let a lví podíl na realizaci prý mají zlaté české ručičky ze zbirožské firmy Mertl: „Poděkovat musím vedení společnosti i fachmanům. Pavel Sládek měl na starost ložiska, čepy, spojky a cenné byly poznatky Vlasty Jedličky i dalších pracovníků," dodal Zahrádka. Stejně jako kolegové si oblékl slušivé modré uniformy z roku 1897, které byly ušité na míru. Doplňky jako klobouk a šavle byly určeny pro nejvyšší šarži.

Drezína Graz byla prý na koleje dopravena dvě hodiny před premiérou, což byl prozíravý tah. Šikulové museli vychytat některé nedostatky, aby se křest stroje odehrál bez zádrhelů. S nostalgií pak aktéři slavnostních okamžiků sledovali, jak se zhruba padesát metrů od zrezivělých kolejí prohánějí rychlíky, které mají zastávku ve stanici Kařez…