Počasí zatím žním moc nepopřálo. Deště střídající sluníčko vyhání zemědělce z polí, sotva začali. Vznikají prodlevy, musí čekat, až vlhkost obilí klesne.

„Minulý týden panovalo pěkné počasí, ale zrno ještě nebylo dost zralé. Pak zapršelo, ale v neděli jsme konečně vyjeli, ovšem už v pondělí zmokli. Teď vyčkáváme, až obilí oschne. Věřím ale, že po poledni začneme opět sekat," uvedl včera ředitel Příkosické a. s. Ladislav Vágner.

Nejprve se za pomoci šesti kombajnů pustili do ozimých ječmenů. Po nich jako další přijdou na řadu kostřavy. Trávy pěstují na semeno. „Obou plodin dohromady je asi tři sta osmdesát hektarů a necelých sto třicet z nich máme posekaných," vyčíslil ředitel. Třetí plodinou, do jejíž seče se pustí, je řepka. Ta však potřebuje ještě chvíli zrát. Po-dle Vágnera tak týden až de- set dnů. Mluvit o výnosech je zatím předčasné. Toho, že obilí je trochu podeschlé, jsou si ale Příkosičtí vědomi už nyní.

Každou hodinou se podle svého šéfa Jakuba Červenky pustí do kosení ozimých ječmenů na svých výše položených polích také Zbirožští. „Měříme vlhkost obilí a podle toho se vyjede. Může to být dnes či zítra záleží na počasí. Ječmeny už jsou zralé," informoval Červenka.

Hned po dokončení jejich sečí se zaměří na řepky. Obou mají na polích po třech stech hektarů.

Minulý týden už zahájili žně i Osečtí. Pustili se rovněž do ozimých ječmenů, ale počasí je rychle zastavilo. Kvůli mokrým porostům zatím během včerejška ještě kombajny stály.

Kladrubská zemědělská, a. s., už do svých lánů také zakrojila. A sice do ozimých ječmenů, které má společnost na 420 hektarech.

Její čtyři kombajny se daly do díla minulý pátek, ale pak až do včerejšího poledne musely nečinně stát. Deště obilí zmáčely. „Výnosy nevypadají dobře. Oproti loňsku jsou sice zatím o něco vyšší, ale v porovnání s okolím jsou špatné," hodnotil nevesele agronom Václav Spurný. Po ozimých ječmenech se hospodáři ze severu chtějí pustit do řepky, ozimé pšenice a jarního ječmene. Ty ale potřebují ještě nejméně týden zrát.