Je součástí nové výstavy, která byla v úterý otevřena v plzeňské Techmanii. Až do konce června tu zábavnou formou svůj výzkum představuje Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE).

K vidění tu je kromě thereminu i kostka složená z tisíce LED diod, magnetické dělo či magnetická kapalina zvaná ferrofluid. Na celou expozici ´dohlíží´ dva vláčky, které nad ní krouží. A díky kamerám je možné se dívat na okolí pohledem strojvedoucího. „Všechny představené předměty fungují díky elektrotechnickým jevům a souvisí s výzkumem, na němž pracujeme," připomněl vědecký ředitel RICE Zdeněk Peroutka. Toto centrum, které zaměstnává téměř 130 lidí, se zabývá zejména výzkumem organických materiálů nebo řídicími systémy pro dopravní techniku a energetiku.

Jednotlivá vědecká centra v Techmanii představuje Západočeská univerzita v Plzni, do konce února tu byla k vidění expozice Centra nových technologií a materiálů (CENTEM). Následovat bude projekt Nové technologie pro informační společnost (NTIS) a Regionální technologický institut (RTI)