Příčinou nehody byla podle uzavřeného vyšetřování vysoká rychlost. Vlak v místech, kde je povolená čtyřicetikilometrová rychlost, jel o dvacet kilometrů rychleji. Informaci přinesl server novinky.cz.

„Jako strojvedoucí osobního vlaku při vjezdu do železniční stanice Kdyně nedovoleně překročil stanovenou rychlost, přičemž nezastavil v místě určeném pro výstup a nástup cestujících a nezastavil ani před návěstidlem se signálem stůj na odjezdu z nádraží,“ uvedla pro server domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Mluvčí dále řekla, že si strojvůdce proti usnesení o zahájení trestního stíhání prostřednictvím svého obhájce podal stížnost. V případě odsouzení může jít do vězení až na osm let.

Při nehodě projel vlak z Klatov do Domažlic kolem kdyňského nádraží, pokračoval přes odjezdové návěstidlo „stůj“ a dostal se na koleje, kde byla postavená vlaková cesta pro služební vlak. S tím se pak srazil. K neúspěchu snahy o zabrždění vlaku mohl přispět i stav kolejí, které byly navlhlé od rosy a zarostlé trávou. Brzdná dráha byla dlouhá přes 300 metrů.

Při nehodě se zranilo 19 lidí, čtyři z nich těžce. Jedním z nich byl i strojvůdce osobního vlaku, ze zdemolované kabiny ho museli vystříhávat hasiči.. „Divím se, že to vůbec přežil,“ uvedla na místě jedna ze zasahujících lékařek. Celkové škody byly bezprostředně po nehodě podle Drážní inspekce odhadnuty na 4 750 000 Kč.