„Tady je optika,“ ozve se na jednom z čísel ženský hlas, a než se rozloučí, ještě usoudí: „Videopůjčovna bude asi jinde.“

„Budeme asi jedna z posledních, pokud ne vůbec poslední,“ přikyvuje majitel jediné s funkčním číslem Zdeněk Krátký a zároveň dodává: „Chodí stálí, skalní zákazníci, kteří doma chtějí vidět film s kvalitním obrazem i zvukem.“

Mizení videopůjčoven z ulic města má několik důvodů. Patří mezi ně nejen často diskutované internetové pirátství, nástup levných DVD spojených zpočátku s časopisy a novinami, ale i širší nabídka digitálních a kabelových televizí, stejně jako technologie, která umožňuje film přímo z vysílání v dobré kvalitě ukládat přímo na DVD. Prázdný nosič stojí i s krabičkou v plzeňské pobočce Datartu 16 korun.

Podle Krátkého je situace velmi podobná začátkům půjčoven: „Otevírali jsme před 18 lety a prvních 6 let to nebylo nic moc,“ vypráví. Podle něj se pak půjčovnám začalo dařit a zájem začal klesat až kolem roku 2006. Ne náhodou se v té době začínala prodávat první levná DVD jako součást novin. Za cenu půjčovného na den tehdy začalo být možné pořídit si DVD vlastní.

„Je to evoluční vývoj,“ soudí Plzeňan Jaroslav Kratochvíl. Z půjčovny, kam si chodil na Doubravce filmy půjčovat, je dnes nonstop. Podle něj videopůjčovny mohou fungovat, pokud jsou on-line. „Klasické kamenné už asi ne,“ doplňuje.

Přesto poptávku v jedné z posledních půjčoven v Plzni řídí sezona, počasí a filmové hity. V sobotu a v pátek bývá zájem vyšší. Podle odhadu Zdeňka Krátkého si zákazníci v jeho videopůjčovně vypůjčí okolo 400 filmů týdně. Běžná cena půjčovného na den je 40 korun, u novinek o pět korun vyšší.

Největšími hity v jeho půjčovně byly jako novinky filmy Twilight, Muži v naději nebo Král Škorpion . Ze starších filmů si zákazníci stále půjčují Piráty z Karibiku nebo filmy série o Harry Potterovi.

„Klasické videokazety ale budeme rušit,“ říká Krátký. Prázdné VHS se v elektrech po Plzni stále prodávají a jejich cena není překvapivě vysoká. Prodávají se i rekordéry na videokazety. „Občas se na ně někdo ptá, ale není to moc často,“ říká prodavačka jednoho plzeňského elektra a dodává: „Většinou se o ně ale zajímají starší lidé, kteří ještě doma mají filmy na kazetách.“

I proto se půjčovny snaží svým stálým zákazníkům nabízet různé výhody a věrnostní bonusy. Je ale otázkou, jestli to bude stačit.