VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za mléko má výrobce málo

Rokycansko - Ceny na trhu stále klesají, vstupy ovšem ne

7.4.2016
SDÍLEJ:

Automat na prodej mléka.Foto: Deník

Šance koupat se v mléce se pomalu v naší republice vymaňuje z roviny sci-fi. Bílé dobroty začíná být nadbytek, a nejen u nás. V celé Evropské unii. Cena tudíž padá, navíc mléko ze zahraniční leckde vytlačuje i domácí produkci.

Otázka zní: Co bude s českými kravami?

Před časem už se mnozí producenti mléka z dojnic přeorientovali na chování hovězího dobytka na maso. Ustojí to teď zbývající?

„Opakuje se krize z let 2008 2009. Letos se ve výrobě mléka opět předpokládá hluboká a dlouhá krize. Odhad mléka, které se vyprodukuje navíc v Evropské unii, mluví o patnácti miliardách litrů," zdůraznil Ladislav Vágner, ředitel Příkosické zemědělské, a. s., která patří k největším výrobcům mléka v regionu.

V březnu byla podle něj průměrná cena mléka 7,08 Kč. „Nyní třeba Madeta už vykupuje za 6,70 6,80 Kč. „Pro nás je přitom reálné vyrobit litr méka za 8,30 korun,"informoval Vágner. Zatím mají 1450 krav, ale o radikálním snižování počtu dojnic zatím neuvažují. „Držíme se filosofie zajistit odbyt našeho mléka i za nízké ceny. Možná vyřadíme tak padesát dojnic, které dávají málo mléka. Zvýší se průměrná užitkovost zbytku stáda, ušetříme krmivo a celkově se tím, doufám, sníží výrobní náklady," říká Vágner.

Poptávali jsme se také, jak se vypořádávají se situací soukromí zemědělci. Jiří Ekl z Plískova míní, že snížený odbyt mléka a vepřového je jedním z největších důsledků dopadu sankcí Evropské unie vůči Rusku. „Záleží i na tom, do jaké mlékárny kdo dodává a kvůli jakým složkám mléka. Celkově ale jeho zpeněžení klesá, jsme někde na úrovni let 1996 97. Naproti tomu vstupy do výroby mléka jsou už někde jinde a daleko výš," podotkl Ekl. Upozornil také, že v USA a Kanadě bývala výkupní výkupní cena adekvátní té u nás, dnes je ale v poměru k nám dvojnásobná. Dodal rovněž, že mnozí výrobci přecházejí na zpracování odstředěného mléka z Polska, protože je to finančně výhodnější, než když ho berou od českých dodavatelů. „Přitom v případě našich farmářů přesně vědí, jaké mléko obdrží a jak se bude ve výrobě chovat. To u neznámého odpadá," říká Ekl.

Přes vše řečené ale měnit dojnice za masné plemeno nehodlá.

„Jejich chov by mě ani nebavil. Proto hledám cesty, jak s vývojem situace kolem mléka v naší republice i jeho dopadem na chovatele dojnic nakládat. Jednou z cest by mohla být i vlastní výroba, jenže s tím nejdřív souvisí relativně velké investice do mlékárny," poukázal Ekl. Upozornil také na fakt, že i velcí výrobci už řadu kravínů zavřeli a stavy krav tedy pochopitelně klesají. Lec- které zemědělské podniky podle něj zčásti přešly na výrobu, která je finančně efektiv-nější, třeba bioplyn a podobně.

Snižující se počet hovězího dobytka má vliv i na stav polí. Tím, že se na ně dostává méně hnoje, vzniká méně humusu, což se projevuje nižší úrodností. Dalším dopadem je to, že pole hůře pracují s vodou.

Autor: Božena Šopejstalová

7.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Naši prvňáci ze ZŠ ul. Míru, Rokycany

Mladší i starší přípravky hasičů bojovali ve hře Plamen 2017
21

FOTO: V Dobřívě se dařilo Mlečickým a dětem z Mirošova

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Rokycany utrpěly debakl s lídrem

Rokycansko – Fotbal v kraji (a v případě divizního dorostu Rokycan také v republikové soutěži) nepostrádal napětí.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení