Stydím se za svého premiéra. Zhruba stovka billboardů s tímto textem a fotografií a jménem konkrétního člověka se počátkem příštího týdne objeví po celé republice. Mezi těmi, kteří neváhali sáhnout do peněženky, aby všem sdělili, že se jim nelíbí chování Andreje Babiše, jsou i lékař z Dobřan Martin Straka či pražský herec hostující v Plzni Karel Zima.

Akci zorganizoval Jaroslav Poláček, manažer reklamní agentury, který v minulosti dělal volební kampaň například pro TOP 09. V prosinci nabídl zájemcům možnost být tváří billboardu s textem „Stydím se za svého premiéra“.

Lidí se mu přihlásilo více, ale někteří couvli, ať již z finančních důvodů, neboť pronájem billboardu si musí uhradit, nebo údajně z obavy z možné pomsty. „Nakonec budeme mít 96 reklamních ploch po Česku, mimo jiné v Plzni či Kašperských Horách,“ řekl Deníku Poláček a dodal: „Chceme premiérovi říct, že tu žijí lidi, kteří se stydí za to, jaký obraz vytváří o naší zemi. Ta emoce je silná. Tak, že lidé sáhli po Vánocích do peněženky a vytáhli 4,5 tisíce Kč za billboard.“

Jedním z těch, jehož tvář a jméno se objeví na billboardu, bude Martin Straka dobřanský zastupitel, bývalý ředitel sušické nemocnice a nyní primář v sokolovské nemocnici. „Nečekám od toho žádný zázračný úspěch, ale cítím, že je potřeba se vyjádřit, tak jsem se připojil. U Babiše mi totiž vadí úplně všechno. Je to člověk, který by měl být z mého pohledu v kriminále. Je to demagog, populista,“ prohlásil Straka.

Martin StrakaZdroj: Archiv

Stejně tvrdým kritikem premiéra je i herec plzeňského divadla Pluto Karel Zima. „Myslím, že nastává doba, kdy bychom se měli přestat bát. Náš pan premiér je v největším střetu zájmů možná ze všech politiků v Evropě, celé jeho podnikání včetně jeho konání v politice je velmi kontroverzní,“ uvedl Zima, který Babišovi vyčítá jeho minulost spojovanou s StB, arogantní chování i mnoho dalších věcí. „Je smutné, že je nás necelá stovka v republice, to je málo. Nechápu, proč se nezapojilo více lidí z kultury a ze sportu,“ dodal Zima.

Ač billboardy ještě nevisí, už vyvolávají emoce. Aktivita se pochopitelně nelíbí především Babišovým voličům a spolustraníkům. „Respektuji názor každého jedince, jelikož žijeme v demokratické společnosti. Nicméně Andrej Babiš dostal mandát ve svobodných volbách, získal nejvíce preferenčních hlasů. Zastupuje subjekt, který jasně vyhrál volby. Naše hnutí i já osobně, jako člen celostátního výboru, za ním stojím,“ uvedl předseda plzeňské krajské organizace ANO a 1. náměstek primátora Roman Zarzycký. Dodal, že jemu přijde tato forma komunikace podivná a zbytečná.