Spanilou jízdou zahájili včera ráno hasiči a záchranáři jedenáctý ročník Šmausova memoriálu. Jako každý rok se soutěž uskutečnila na rokycanském Masarykově náměstí. Davy lidí tak pod zataženou oblohou pozorovaly klání několika družstev. Během dne se zhruba po půl hodinách střídali profesionální hasiči z Rokycan, Karlových Varů, Hořovic, Plzně, Domažlic, Bílovce, Olomouce, Maďarska, Nitry nebo Mostu.
Rokycanští profesionálové měli však plné ruce práce, a to nejen při soutěžení. Museli se totiž postarat také to naaranžování havarovaných vozidel. Poté už vše bylo na týmech, které se utkaly. „Soutěž spočívá ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel a poskytování předlékařského ošetření," uvedla mluvčí HZS Pavla Jakoubková. „Tato akce je v republice naprosto ojedinělá, protože najednou spolu soutěží dva týmy, což tvoří čtyřčlenné družstvo hasičů a tříčlenné záchranářů," konstatovala.
„Celky mají pro vyproštění zraněné osoby stanovený základní limit patnáct minut. Po jeho překročení se začnou z celkového hodnocení odečítat trestné body. Čas provedení zásahu ale není rozhodujícím kritériem pro konečné pořadí. Vítěze určí součet bodů získaných ve všech oblastech," uzavřela Jakoubková. Tím je myšlená taktika, technika a první pomoc.
V průběhu dne si vedl výborně tým z Rokycan, který za necelých šestnáct minut dokázal z havarovaného automobilu vyprostit zraněné osoby. Nakonec získal 334 bodů. Celkové pořadí přineseme v příštím vydání.