Prezident republiky Miloš Zeman jim za tento čin předal 5. května na Pražském hradě zlatý záchranářský kříž.

"Znám spoustu zkušených vodáků, kteří když sjíždí jezy na kajaku, kolem sebe mají spoustu lidí, kteří mají házečky, lana a jsou jim připraveni pomoci kdyby bylo nejhůř. Jsou to profíci a mají neskutečný respekt k vodnímu živlu. Měli by ho tedy mít i amatérští či rekreační vodáci," říká jeden ze zachránců Jiří Pták.

Sám ví o čem mluví. Zkusil si dokonce sílu horských peřejí pod ledovcem. "Díky České zemědělské univerzitě jsme si vybrali v rámci tělesné výchovy právě kurz kanoistiky v horách v zahraničí. Tam jsem zjistil, jak je důležitý obrovský respekt k vodním tokům," dodal Pták. S Janem Machem, který je technikem u policie, působili na jezu při záchraně vodáků jako sehraná dvojice, nezmatkovali a zachovali chladnou hlavu.

Z Bečovské botanické zahrady
Botanická zahrada má nově rozárium a národní sbírku růží Jana Böhma

"Běželi jsem k řece, kamarád se pustil po lávce ke středu jezu na betonový pás. Já si mezitím od jednoho vodáka půjčil vestu, druhý mi zase dal provaz, který nám ohromně pomohl. Nebýt lana, bůhví jak by to dopadlo. Přivázal jsem si kolem pasu provaz a plaval jsem směrem ke kamarádovi. Po chvíli jsme z toho betonového pásu házeli topícím se vodákům záchranný kruh, který je na jezu,“ popsal dramatické chvíle Mach.

Oba dva nakonec říkají, že téměř všichni kolem byli sehraný tým. "Kolem jezu bylo 15 až 20 lidí. Někdo volal záchranné složky, jiní nám pomáhali, další se zase v šoku jen dívali. Tímto bych chtěl poděkovat všem pomáhajícím. Mají na záchraně tonoucí čtveřice stejnou zásluhu jako my," uzavřel Radovan Pták.

Vedení města dvojici zachránců několikrát poděkovalo. "Zachránit lidský život je jako zachránit svět," řekla jim starostka Renata Oulehlová.

Sokolov chce vzít byty lidem, kteří je na černo pronajímají dalším
Sokolov chce vzít byty lidem, kteří je na černo pronajímají dalším

Zlatým záchranářským křížem jsou oceňovány výjimečné a profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a členů jiných složek integrovaného záchranného systému. Dále dobrovolníků i profesionálů, neziskových organizací působících v oblasti záchranářství, stejně jako obětavé činy první pomoci ze strany laiků - dětí i dospělých. Toto vyznamenání podporuje význam záchranářské profese i stavovskou čest záchranářů všech oborů. Předávání Zlatého záchranářského kříže už od roku 1998 oceňuje a zdůrazňuje význam záchranářské profese i laické pomoci.