Zima se nechce vzdát své vlády, což potvrdila v chladném březnovém víkendu. Přesto zahrádkáři nedočkavě vyrážejí vrtat se v půdě a ošetřovat dřeviny.

Dokonce už v únoru, vzhledem k nadstandardním teplotám, mnozí už ryli. Dokonce i ti, co se zahradničení věnují profesionálně, se shodují, že zima byla velice příznivá. Mohli i pracovat venku, rostliny přezimovaly dobře a novým se daří. Sadby už mají plné skleníky. První nedočkavci si pro ni dokonce chodí.

Ve svojkovickém zahradnictví Erica nám Milan Svoboda řekl: „Máme tu primule, macešky, narcisy, hyacinty a další květiny zkrátka jarní sadbu. Venku ale ještě moc sázet nejde, je na to zima. Z téhož důvodu teprve příští týden budeme chystat sazeničky balkonovek, na duben až květen budou připravené." Ve velkém začali také s přepichováním zeleniny, aby rostlinky zesílily. Něco už je také pro nedočkavce k mání a dost zbude i pro ty, co vyčkávají. Svoboda uvedl, že zima byla pro zahradníky příznivá, a to jak teplotami, nemuseli moc topit, tak dostatkem vláhy. „Letos jsme s pracemi docela v předstihu. Týká se to i ovocných a okrasných stromků či substrátů. Už čekáme jen na teplé počasí, které odstartuje nápor zákazníků," dodal.

V tom se s ním plně ztotožňuje i Petr Čada z rokycanského zahradnictví ve Dvořákově ulici. „Vzhledem k tomu, že příliš nemrzlo a panovalo docela vlhko, pro zahradnictví byla zima dobrá. Nějakých mrazů jsme se přitom také dočkali a ty zčásti stačily zlikvidovat choroby. Výchozí situace tedy nebyla špatná," zvažoval Čada. Sdělil, že začali s prodejem narcisek, belis, primulek, macešek a dalších jarních kytiček. Poptávka už je rovněž po ovocných stromcích a i těch je dostatek k dispozici. „Předpokládám, že po Velikonocích, samozřejmě podle vývoje počasí jestli se oteplí, tak dříve, bude nejlepší čas i na sadbu okrasných stromků. Připravuji k prodeji také sazenice zeleniny, během týdne by se možná mohly umisťovat do skleníků," míní.

Hana Skalková ze zbirožského zahradnictví na Františkově byla s podmínkami končící zimy rovněž spokojená. Umožnila jim dobře se připravit na sezónu, rostlinám se daří. „Lidé už si odnášejí macešky, petrklíče a další jarní květiny."

„Předpěstované už máme také muškáty a surfinie, které mezi balkonovými květinami patří k nejoblíbenějším, ale i další druhy. S jejich prodejem počítáme tak od půli dubna," informovala zbirožská odbornice Skalková. „Chystáme také sadbu zeleniny, zatím v zájmu vedou saláty a rajčata. Jak se oteplí, přidáme i papriky, rajčata, celer, dýně a další," dodala.

Naproti tomu se už vyprodávají jehličnany a začala se zvyšovat poptávka po růžích a ovocných stromech. Z těch vedou jabloně, hrušně, třešně a meruňky. Zájem je rovněž o stromečky a keře rybízů či angrešty. V současnosti jsou

v kurzu hlavně prostokořenné sazenice, tedy nekontejnerované, bez zemního balu. „Ty je ale možné sázet jen než naraší, aby mohly dobře zakořenit," poučila Skalková.