„Dnes už je ta socha jinde, instalovali jsme ji na hradě Klenová. Takové pohyblivé objekty dělám už patnáct let, protože mě vždycky lákalo spojit sochařství s pohybem. Jednu takovou sochu dělám třeba několik měsíců a nejtěžší na tom je správně vše vyvážit,“ říká sochař. Pohyblivé části jeho soch pohání voda cirkulující jen pomocí malých akvaristických čerpadel.

Sochař František Svátek instaloval na zámku Kozel dvanáct pohyblivých soch. K vidění zde budou až do 23. srpna | Video: Deník/Pavel Bouda

Výstavu vodních a větrných kinetických objektů, jak se nová expozice na zámku Kozel oficiálně nazývá, najdou návštěvníci na zámeckém nádvoří, i když správa zámku uvažovala o rozmístění soch po celém parku. „Nakonec jsme od toho upustili. Po negativních zkušenostech z předchozích výstav tohoto autora, kdy si spousta lidí a především děti, chtělo na pohyblivé části sáhnout, jsme se rozhodli je mít raději pod dohledem. Přece jen jde o citlivou věc,“ vysvětluje zámecký kastelán Jan Polívka.

Na výstavu není potřeba kupovat si zvláštní vstupenku, uvidí ji všichni, kdo si zaplatí vstup do parku. „Je to jedna z věcí, kterou jsme slibovali při zpoplatnění do areálu. Tedy to, že se vrátíme k tradici výstav. Tahle je zároveň součástí naší červnové akce, kterou jsme pojmenovali Harmonie nebe a země, kdy navazujeme na tradici pořádání festivalu japonské kultury zde na zámku. Vlastní festival se uskuteční koncem června, konkrétně 22. a 23. června, kdy nádvoří bude doplněno výstavou bonsají a dřevěnými skulpturami.

Výstava vodních a větrných kinetických objektů bude na zámku Kozel k vidění až do 23. srpna tohoto roku.