VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbiroh hlásí přelom v úpravě vody

Zbiroh - Měla by být chutnější, bez zápachu po chlóru a také celkově zdravější. Předpokládá se i zmírnění problémů s usazeninami

2.2.2016
SDÍLEJ:

Zbiroh mění způsob úpravy vody a pořídil nové zařízení.Foto: Foto: Zbiroh

Voda ve Zbiroze se představitelům města, správcům vodovodního systému, tepelného hospodářství a samozřejmě spotřebitelům postarala o nejednu vrásku.

Důvody jsou hned dva. Jedním z problému je složení vody a její ošetřování, jež pak působí problémy se zanášením potrubí a ve výměnících tepla, což se projevuje na dodávkách a nespokojenosti lidí. Druhým jsou provozní vlastnosti vodovodní sítě. Jelikož výtlač-né potrubí je zároveň využívané jako spotřebitelský řad, dochází ke změnám směru proudu i tlaku v systému a uvolňování sedimentů. Proto je třeba výtlak oddělit, aby voda proudila jedním směrem.

„Vzhledem k chemickému složení vody máme při jejím ohřevu a vytápění bytovek problémy s výměníky tepla. Jsou vytvořené z lisovaného plechu a zatímco jinde je měníváme tak jednou za tři roky, ve Zbiroze každý druhý měsíc. Neúměrně se tam zanášejí," posteskl si jednatel společnosti Energie AG Teplo Aleš Hrnčál. „Technik musí přijet, vymontovat zařízení, odvézt do Rokycan na speciální čističku, kde se rozpustí usazeniny, a absolvuje cestu zpět, aby ho namontoval. Tahle činnost stojí spoustu času a vícepráce s čistěním samozřejmě lezou i do nákladů. Za loňský rok nás stály devadesát tisíc," poukázal Hrnčál.

Problémy jsou také se zanášením filtrů a vodovodních baterií.

„Po půli ledna jsme přistoupili ke změně úpravy vody. Od roku 2013, kvůli odstranění vyššího podílu manganu a železa, se upravovala chlornanem sodným. Potřebných parametrů bylo dosaženo, ale zase vznikl problém s tím, že se na stěnách potrubí vysrážely minerály. Proto jsme se rozhodli pro nové ošetřování vody technologií směsných oxidantů," informoval starosta Zbiroha Milan Rusek. Umožnil to zisk zařízení za téměř 484 tisíc, jež obsahuje i dva náhradní moduly na elektrofiltraci. I když jsou miniaturní, drahé kovy uvnitř cenu katapultovaly na 35 tisíc (bez DPH) za jeden. „Zařízení pro konečnou úpravu a dezinfekci vody pomoci směsných oxidantů MIOX ZUNI-2 bylo instalované v úpravně," upřesnil starosta.

„Změna se projeví během několika příštích týdnů, až dojde k obměně vody v městských zásobnících. Pitná vody by měla být chutnější, bez zápachu chlóru a celkově zdravější. Očekáváme také zmírnění problémů souvisejících s usazeninami v potrubí, které jsou příčinou ucpávání tepelných výměníků, poklesu tlaku teplé vody v bytovkách a zanášení filtrů a vodovodních baterií," dodal Rusek."

Další zlepšení si vedení města slibuje od vybudování samostatného výtlačného řadu. Vést mí od kostela k vodojemu nad školou, ale počítá se i s dalších dílčími úpravami.

Autor: Božena Šopejstalová

2.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přáníčka Ježíškovi odesílaly v pátečním odpoledni z centra Rokycan desítky kluků i děvčátek z mateřských škol.

Předškoláci pustili balónky

Videosouhrn Deníku – 16.–17. prosince 2017

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Západní Čechy - Meteorologové varují před tvorbou náledí během noci na pondělí.

Plzeň schválila novou vyhlášku proti hazardu

Plzeň – Město povolí maximálně sto heren. Podle opozice bude ovšem regulace příliš mírná.

Florbalové týmy gymnázia a Jižního hrály krajské finále

Rokycany – Hala gymnázia patřila aktérům florbalového turnaje škol. Krajské finále oslovilo kluky i děvčata ze šestých a sedmých tříd regionu, přičemž vítězové si zajistili postup do republikové kvalifikace (24. ledna v Plzni).

Sluchově postižení se opět sejdou

Rokycany – Poradní den, který pořádá Místní organizace sluchově postižených Rokycany jednou měsíčně, se mimořádně posouvá už na úterý 19. prosince.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT