Předpověď babího léta, v rámci něhož meteorologové i na další dny slibují dost teplé počasí, většinu lidí potěšila. Ne tak ale rybníkáře. Mají pro to profesní důvody.

Naplánovali totiž podzimní výlovy a nyní to vypadá, že zahájení budou muset posouvat.

„Začali jsme dokonce už s vypouštěním, a to Kařezského dolního, Kařezského horního a také Labutinky v Oseku. Příští týden se na nich měly uskutečnit výlovy. Odstartovat jsme je chtěli v úterý. Nyní je ale všechno na vážkách, protože je na ryby moc teplo," sdělil Radek Jandera, šéf Rybniční správy J. C. M., Zbiroh.

Vzhledem k řečeným obavám přiškrtili i zahájené vypouštění, voda mizí velmi pozvolna. Momentálně rybníkáři zvažují dvě eventuality: Buď mokré žně zahájí na menších rybnících, anebo celkově start posunou. „Rozhodne počasí, ale nejspíše změníme pořadí. Malé plochy se sloví rychleji, stačíme to dříve, než se voda moc ohřeje. Proto jimi asi začneme. Výlovy velkých rybníků o týden až čtrnáct dnů pravděpodobně posuneme," zvažuje Jandera.

Pro živé stříbro je po vylovení náročný nejen pobyt v kádích, ale i následný transport do sádek ve Zbiroze. Třebaže jsou ryby převážené v komorách s vodou, v teplých dnech je potřeba pobyt z domovského rybníka do nádrží sádek co nejvíce zkrátit, hrozí leknutí.

Více v dnešním vydání.