Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZČU má přísnější pravidla

Plzeň – Ulice západočeské metropole jsou opět plné studentů, po tříměsíční pauze se minulý týden do lavic a laboratoří vrátili vysokoškoláci navštěvující Západočeskou univerzitu.

2.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Tu v letošním akademickém roce čeká celá řada investic i zajímavých společenských akcí.

Nejviditelnější změny jsou patrné v areálu univerzitního kampusu na Borech. Už v polovině září zde na takzvaném Zeleném trojúhelníku začala výstavba dvou výzkumných a vzdělávacích center Fakulty aplikovaných věd ZČU. Projekt za více než 1,6 miliardy korun patří k největším investicím v historii univerzity.

„V nejbližších měsících počítáme i se zahájením stavby Regionálního inovačního centra elektrotechniky. Před dokončením je výstavba budovy Regionálního technologického institutu, budujeme rovněž přístavbu univerzitní knihovny," přibližuje další rozšiřování areálu rektorka ZČU Ilona Mauritzová.

Především studenty bude zajímat novinka v podobě nového zkušebního řádu. Ten přináší povinnost opakovaně si zapsat i nesplněný povinně volitelný či výběrový předmět. Nově také zkracuje dobu studia na jedenapůl násobek standardní doby studia, přerušení se do ní nezapočítává.

V praxi to znamená, že například bakaláři musejí studium stihnout dokončit za 4,5 roku, přičemž standardní doba studia je 3 roky. Na většině jiných vysokých škol studenti mají k dobru ještě půl roku.

„Hlavním důvodem ke změnám je Evropský kreditní systém, jehož cílem je zjednodušit uznávání zahraničních studijních pobytů mezi univerzitami, a snaha ZČU upevnit své postavení v rámci evropského vzdělávacího prostoru," vysvětlila mluvčí univerzity Kamila Kvapilová.

Letošní akademický rok je přelomový také pro Ústava umění a designu, který již výuku v nové budově za 205 milionů korun zahájil. Její slavnostní otevření proběhne ve čtvrtek 18. října. „Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si ateliéry, setkat se s pedagogy i studenty. Večer proto bude mít i charakter dne otevřených dveří," uvedla Lenka Kodýtková z Ústavu umění a designu. Novinkou tohoto akademického roku je zde magisterský obor Design.

Nový obor nabízí i fakulta elektrotechnická, která získala akreditaci pro navazující magisterský studijní obor elektroenergetika, fakulta filozofická bude nově vzdělávat historiky také v doktorandském studijním programu.

S novým akademickým rokem zahájilo na fakultě strojí svoji činnost nové centrum pro výzkum a vývoj výroby a provozu drážních vozidel. Osmiletý projekt přijde na 340 milionů korun.

Významnou událostí letošního akademického roku je také oslava dvacetileté existence univerzity třetího věku. „Na podzim budeme u této příležitosti pořádat například ples nebo odborné přednášky pro veřejnost," přiblížila Kvapilová.

Na univerzitu letos nastoupilo přibližně sedm tisíc nováčků. „V loňském roce nakonec ke studio nastoupilo 7240 studentů, ani v letošním roce by proto počet přijatých studentů neměl být výrazně nižší," řekla Kvapilová.

V porovnání s minulým rokem však mezi uchazeči mírně klesl zájem o studium na ZČU. Přihlášky podalo o tři tisíce lidí méně, přesto univerzita evidovala téměř dvacet tisíc zájemců.

Na počtu přijatých i přihlášených studentů se projevila také nemožnost právnické fakulty přijímat studenty do magisterského programu. Fakulta mohla přijmout pouze budoucí bakaláře. Přestože by jich mohla přijmout stovku, nastoupilo jich pouze 66.

Naopak nejvíce nováčků přijala fakulta filozofická, pedagogická a aplikovaných věd. Na každou z nich zamířilo přes tisíc nových studentů.

Autor: Hana Pražáková

2.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Andrej Babiš volil v parlamentních volbách 20. října v Průhonicích.
SLEDUJEME ON-LINE
18

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

Rokycany byly v Tachově bez nároku

Rokycany – Vedoucí tým krajského přeboru nedal šanci exdiviznímu FC a navýšil už tak suverénní náskok.

Opustili nás

Rokycansko - V minulém týdnu nás opustili další občané

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

Plzeň – „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“ To je věta, kterou před dvěma lety vyslovil Štěpán Paleček (39), a za kterou si odsedí čtyři roky za mřížemi.

FOTO: Akademie řemesel se s obtížemi vtěsnala do Střelnice

Rokycany – Davy lidí po celý včerejšek směřující do Střelnice a naopak signalizovaly velkou akci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení