Situace v hrádeckých železárnách se nelepší. Hlavním problémem je nedostatek hotovosti. Dobrou zprávou je, že by k uzavření společnosti dojít nemělo.

„Příčiny jsou stále stejné, pořád dokola opakující se problém, již několik měsíců nedostatek hotovosti. Železárny se potýkají s problémy, které stále trvají nízké ceny ropy a energií, hospodářská embarga na různé oblasti, které jsou odbytišti pro produkci železáren, hospodářské politiky jednotlivých států cla, dumpingy a další," sdělil tiskový mluvčí Z-GROUP Steel Holding Miroslav Slaný.

Hlavní příčinou všech těchto věcí je ale tlak čínských hutí a nečinnost Evropy. „Čína má obrovský přetlak a nadprodukci oceli. Během pár let se stala z největšího světového importéra oceli největším světovým exportérem. Protože zaznamenává pokles domácí poptávky, má nyní obrovské přebytky produkce oceli a tyto přebytky vyváží do celého světa za likvidační ceny a tím ničí celý světový ocelářský trh, především ten evropský," vysvětlil Slaný.

„Pro představu čínský ocelářský průmysl loni prodělal více než 367 miliard korun. Ztráty se tak oproti předešlému roku zvýšily na neuvěřitelný čtyřiadvacetinásobek. Klesající spotřeba oceli nutí čínské ocelárny přebytky vyvážet. Loni dosáhl export oceli z Číny rekordních 112 milionů tun," pokračoval. „To likviduje evropské ocelárny, které nedokáží za tak nízké ceny ocel vyrobit. Například indická ocelárna Tata Steel, která je největším výrobcem oceli ve Velké Británii, minulý týden oznámila, že zavře všechny své ocelárny ve Velké Británii, protože v upadajícím britském ocelářství zaznamenává velké ztráty," uvedl Slaný.

Jedinou dobrou zprávou snad je, že nic takového se v Hrádku zatím nechystá. Sice v tuto chvíli kvůli nedostatku hotovosti na účtech dochází každý měsíc ke zpožďování výplat mezd a pravidelně se vyplácí zálohy, ale vždy se finance dorovnají, pokaždé se peníze zaměstnancům vyplatí, i když dochází k nepříjemným zpožděním.

„Stejně tak je velice pozitivní zprávou, že hrádecké železárny nejsou ve ztrátě. Loňský rok zakončily s mírným ziskem. Sice malým, ale ne-jsou v červených číslech. Tedy přes všechny problémy ne-jsou ztrátové," uzavřel Slaný.

Jak se bude situace i nadále v železárnách vyvíjet čtenářům přiblížíme.