Mezi ty, které výheň srpnových dnů rozhodně nešetří, patří zemědělci. Na rozpálených polích musí vydržet v ´pekáči´ traktorů a kombajnů, polykat prach a vyrovnávat se se ztrátami vzniklými počasím. Kromě toho nad nimi pořád visí nebezpečí vzniku požárů. Stačí křísnou lištou o kámen a z jiskry je oheň. Na Rokycansku už zemědělci s hasiči čelili nejednomu takovému případu. Až do pátku, kdy se u Pavlovska oheň rozšířil i na les a kde bojovali hasiči z mnoha míst okresu, se dařilo živel zpacifikovat bez velikých ztrát.

„Vzhledem k výstraze Českého hydrometeorologického ústavu jsou u polí, která sečeme, připravené pluhy a cisterny s vodou," konstatoval agronom Kladrubské společnosti Václav Spurný. Dozrávání se podle něj v posledních dnech měnilo spíše v zasychání, Ale přesto podle něj zatím průběh žní až takové zklamání z oslabení výnosů počasím, nepřinesl. „Máme posečenou už polovinu výměry. tedy asi 550 hektarů pšenic, 100 hektarů ozimého i jarního ječmene a veškerou rozlohu řepky. Zatím výnos pšenice dosahuje asi šesti tun na hektar, u ječmenů je to takových pět a výnosy řepky se zatím v průměru pohybují asi kolem 3,6 tun na hektar," objasňoval Spurný.

Zbirožská společnost byla ke včerejšku se žněmi hotová tak ze 70 procent. Řádově nám zbývá posledních pět set hektarů," informoval šéf společnosti Jakub Červenka. Promluvil i o prozatímních hru-bých výnosech. „U řepky představují asi tři a půl tuny na hektar, u pšenice šest a v případě triticale je to přibližně pět. Ozimý ječmen nám napadla virová zakrslost, tam už známe čistý výnos. Dostali jsme se na 3,7 tuny po hektaru a u jarního ječmene je to 3,9 tuny," sdělil Červenka.

I zbirožští zemědělci jsou podle něj nachystaní likvidovat oheň hned v zárodku. Cisterny jsou v pohotovostním režimu a posádky mají hasicí přístroje. „Jenže kdyba to chytilo… Kolega z Rakovníka mi říkal, že jak jim chytil kombajn, řidič stačil akorát tak vyskočit. Na to radši nemyslet." Pokud jde o krmivo pro dobytek, Zbirožští dosušují ještě nějaké otavy a počítají s kukuřicemi. Tam kvůli suchu počítají se slabším výnosem, zatímním odhadem tak o 20 až 30 procent.