„Důvodem mé rezignace je zákon o střetu zájmů, který popisuje neslučitelnost funkce krajského zastupitele a 1. náměstka ministra," vysvětlil Deníku Ženíšek, který upřednostnil práci na ministerstvu. Ženíšek je přesvědčen, že by obě pozice naplno vykonávat nešlo, krajští zastupitelé se přitom scházejí pouze čtyřikrát do roka. Svou roli podle Ženíška sehrál i fakt, že byl minulý týden jmenován členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Ženíška by mohl v zastupitelstvu nahradit domažlický starosta Miroslav Mach (bez PP), který se díky preferenčním hlasům posunul ze sedmého na čtvrté místo kandidátky. Včera Deníku řekl, že je připraven post přijmout. „Respektuji výsledek voleb. Nikdo by se neměl pozice vzdávat bez závažných důvodů," podotkl Mach.

Vzhledem k pobytu v zahraničí nebyl Marek Ženíšek na pondělním ustavujícím zastupitelstvu. Jediný nesložil slib a prakticky se tak zastupitelem ještě nestal.

Za sdružení stran TOP 09 a Starostové a nezávislí sedí v opozičních krajských lavicích starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek a starosta Dobřan Marek Sýkora. Je tedy velmi pravděpodobné, že tu příští čtyři roky TOP 09 nebude mít jediného straníka. Sýkora, Čížek i Mach jsou nezávislí kandidáti, nebo členové Starostů a nezávislých.

TOP 09 a STAN získaly v říjnových volbách 5,5 %, což jim po přepočtu na mandáty vyneslo pouze tři křesla v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu.

Topkaři bezprostředně po sečtení hlasů neskrývali zklamání, věřili v dvojnásobný počet mandátů. Vzhledem k tomu, že sociální demokracie odmítla uzavřít velkou koalici s ODS, popř. i s TOP 09, zůstaly topkařům pouze opoziční lavice.